Węgierski Jobbik oddał hołd Polakom zabitym przez UPA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.WikimediaCommons

Węgierscy narodowcy z Jobbiku – Ruchu na rzecz Lepszych Węgier oddali hołd Polakom zamordowanym przez UPA. W tej sprawie partia wydała specjalne oświadczenie.

Jobbik – Ruch na rzecz Lepszych Węgier oddaje hołd pamięci o niewinnych Polakach zamordowanych przez Ukraińską Armię Powstańczą (UPA) 74 lata temu. W trakcie tych tragicznych wydarzeń szowinistyczna ukraińska UPA zaatakowała blisko sto polskich wsi na terytorium znanym dzisiaj jako Zachodnia Ukraina, a wcześniej należącym do Polski. Brutalne zbrodnie kosztowały życie blisko 100 tysięcy Polaków. Podczas okresu komunistycznego nie wolno było nawet wspominać o ofiarach tej zbrodni, jak i o polskiej Samoobronie Kresowej, która odnotowywała, iż stacjonujący na tym terenie żołnierze armii węgierskiej występowali w obronie polskich mieszkańców, oferując zbrojną pomoc przed atakami UPA – dając nam wszystkim trwały przykład przyjaźni polsko-węgierskiej” – czytamy w oświadczeniu węgierskiej partii.

Jobbik jest nakierowany na zwiększanie wiedzy węgierskiego społeczeństwa o wydarzeniach Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Jesteśmy przekonani, że naszym obowiązkiem jest służenie sprawiedliwości historycznej, oddawanie hołdu ofiarom i wskazać osoby odpowiedzialne za zbrodnie” – oświadczają Węgrzy.

Pod oświadczeniem w imieniu Jobbiku podpisali się posłowie partii – Ádám Mirkóczki, który jest wiceprzewodniczącym Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej oraz Márton Gyöngyösi, który jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Jobbiku.

Jobbik.com / MediaNarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY