Coraz większe znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w Czechach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Z roku na rok rośnie liczba i wartość produkowanych w Republice Czeskiej pojazdów. Firmy zaliczające się do przemysłu motoryzacyjnego generują coraz większą część czeskiego PKB (w 2016 r. było to 9%, przy średniej dla UE 1,5%), odpowiadając za 3% zatrudnienia.

 

Rok 2016 r. był dla czeskiego przemysłu motoryzacyjnego pod wieloma względami rekordowy: wyprodukowano najwięcej samochodów w historii (niespełna 1,4 mln – więcej niż np. na całym kontynencie afrykańskim), łączne przychody firm zrzeszonych w związkach motoryzacyjnych rosły siódmy rok z rzędu i po raz pierwszy w historii przekroczyły 1 bln CZK (osiągając 1 021,4 mld CZK, tj. ok. 166 mld PLN), a wyrażona w CZK wartość produkcji wzrosła w 2016 r. o 12% r/r (znaczniej więcej niż produkcja przemysłowa ogółem, która zwiększyła się o 2,9%, a także wyraźnie więcej niż wzrost PKB, który wyniósł 2,3%). Do wyobraźni przemawia podana przez Zrzeszenie Przemysłu Motoryzacyjnego AutoSAP informacja, że nowy samochód zjeżdża z linii produkcyjnej w RCz co 23 sekundy. RCz jest drugim (po Słowacji) największym producentem samochodów w przeliczeniu na mieszkańca i 15. w produkcji absolutnej (wśród krajów UE, Czechy plasują się za Niemcami, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Francją, a przed Słowacją i Włochami).

Największym producentem od wielu lat jest koncern Skoda Auto, który w 2016 r. wyprodukował ponad 765 tys. nowych pojazdów, następnie Hyundai (z produkcją na poziomie ponad 358 tys. samochodów) oraz TPCA – wspólny projekt Toyoty i koncernu PSA (niespełna 221 tys. pojazdów). 85% produkcji trafia za granicę, odpowiadając za 21,7% czeskiego eksportu ogółem. Stopa motoryzacji (liczba samochodów na 1 tys. mieszkańców) należy jednak w Czechach do najniższych w UE (559, wobec 628 w Polsce i 593 w Niemczech), a średni wiek użytkowanych samochodów osobowych do najwyższych – wynosi 14,5 roku (wobec 17,2 w Polsce i 8,9 w Niemczech).

Znaczny popyt na samochody, przy bardzo niskim bezrobociu (na koniec maja br. 4,1%), sprawia jednak, że niektórym producentom trudno sprostać z realizacją zamówień. Zatrudnienie wśród firm członkowskich AutoSAP rosło w 2016 r. czwarty rok z rzędu, osiągając niespełna 118 tys. osób (ich średnie wynagrodzenie wyniosło 34,8 tys. CZK, tj. ok. 5,6 tys. PLN), z czego 7 tys. pracuje w działach B+R. Łączne inwestycje branży w B+R wyniosły w 2016 r. 16,9 mld CZK (2,7 mld PLN), co oznacza wzrost aż o 82% r/r.

Działacze AutoSAP starają się wywierać presję na rząd czeski, aby ten wprowadził ułatwienia w zatrudnianiu pracowników z innych państw europejskich, m.in. z Serbii, a także reformował system szkolnictwa, czyniąc go bardziej dostosowanym do potrzeb rynku pracy. Te kwestie, jak również konieczność sprostaniu nowym wyzwaniom związanym z elektromobilnością i pojazdami autonomicznymi, mają znaleźć się we wspólnym memorandum firm motoryzacyjnych i czeskiego rządu przygotowywanym na wrzesień br.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY