Ukraiński politolog: polskie czołgi mogą zjawić się we Lwowie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

W komentarzu dla związanego z nacjonalistyczną Swobodą ukraińskiego portalu Vgolos.com.ua politolog Walerij Majdaniuk przewiduje, że Polska może wysłać wojsko dla odzyskania Lwowa.

„Problemem Ukraińców w tej nieogłoszonej polskiej wojnie informacyjnej, jak to już często bywało, jest nadmierna tolerancja i spolegliwość. Tak samo, jak przed 2014 rokiem wielu naszych rodaków nie chciało dostrzec rosyjskiej wojny informacyjnej, która była pierwszą fazą przed wprowadzeniem wojsk, tak teraz większość Ukraińców nie chce zauważać pierwszej fazy polskiej wojny informacyjnej. Już zapomnieliśmy, jak wiodący politycy i demokratyczni dziennikarze nazywali marginałami tych, którzy przed 2014 rokiem mówili o możliwości rosyjskiej wojny. Dziś, tak jak wtedy rosyjska technika wojskowa w Doniecku, tak samo fantastycznymi wydają się polskie czołgi we Lwowie. Ale tak po prostu nie rozpoczyna się wojny informacyjnej, szczególnie jeśli bierze się pod uwagę pretensje terytorialne do Lwowa, Galicji i Wołynia. Zatem wojskowo-techniczne zabezpieczenie zachodniego okręgu wojskowego nie powinno być zmniejszone” – pisze politolog.

„Niektórzy ukraińscy liberałowie, możliwe, że opłacani w złotówkach, gotowi są dogodzić Polakom w kwestii odcięcia się od Bandery, Szuchewycza, zgodzą się skrytykować narodowo-wyzwoleńczą walkę UPA, a część z nich nawet zniży się do krytyki kozactwa i hajdamaków za brutalność wobec polskich okupantów. Wszystko to jest nawet uzasadniane pragmatyzmem europejskiej perspektywy – przeklniemy Banderę – i już jutro wylądujemy na zarobku w Polsce, gdzie pensja wynosi całe 500 dolarów. Ale nie możemy pozwolić sąsiadom dyktować, jaka była nasza historia i kto był naszym bohaterem narodowym, przecież to podstawa naszej godności narodowej. Tym bardziej, że po Brexicie Unia Europejska może przejść pewne przesilenie, swego rodzaju test na nowy format EU. I w toku tego procesu Ukraińcy muszą zdobyć więcej godności, a Polacy – nauczyć się tolerancji” – twierdzi Majdaniuk.

Walerij Majdaniuk jest z wykształcenia politologiem, pochodzi ze Lwowa, ma 31 lat. Komentował politykę w takich mediach jak portale Pravda.com.ua, Vgolos.com.ua czy w czasopiśmie politologicznym „Uniwersum”.

Vgolos.com.ua / MediaNarodowe.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY