Posłowie Kukiz’15 wycofują swoje podpisy spod projektu ws. aborcji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Posłowie Kukiz’15 wycofują swoje podpisy spod projektu ws. aborcji. Wniosek przygotowywała Anna Siarkowska.

Anna Siarkowska stoi na czele parlamentarnego zespołu na rzecz prawa do życia. Wraz z zespołem przygotowywała ustawę, która nie pozwoli na wykonanie aborcji z powodu podejrzenia nieodwracalnego upośledzenia czy też ciężkiej choroby płodu. Posłanka odnosi się w tym przypadku do statystyk. Kobiety powołując się na przepis wykonały w Polsce 1000 aborcji na ogólną liczbę 1044.

Jak informuje Siarkowska: Mam już wystarczającą liczbę podpisów, by złożyć go do laski marszałkowskiej, ale chciałabym, żeby podpisała go jak największa liczba parlamentarzystów, więc jeszcze go nie złożyłam. Jeszcze dwa tygodnie temu pod ustawą widniały podpisy posłów Kukiz’15. Wniosek nie zyskał poparcia wśród członków Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie uznali, że przepis zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawdopodobnie PiS chce uniknąć kolejnych protestów i boi się burzliwej debaty, dlatego nie poparł posłanki Siarkowskiej. Niedawno swoje podpisy zaczęli wycofywać posłowie Kukiz’15. Sprawę skomentowała Elżbieta Zielińska, gdy zapytano się czy zmieniła zdanie ws. projektu koleżanki. Jak odpowiedziała: Tak, ponieważ usłyszałam, że będzie inicjatywa obywatelska i jej przedstawiciele prosili, aby przed nimi nie składać ustawy, aby im nie zaszkodzić.

Głos w sprawie zabrał również poseł Adam Andruszkiewicz: Podpisywałem, aczkolwiek tego tematu już nie ma, bo posłowie wycofywali podpisy. Umówiliśmy się na klubie, że nie będziemy tego komentować, więc nie będę tego robił. Jacek Wilk, Tomasz Rzymowski i Józef Brynkus zapewniają, że podpisy, które złożyli pod projektem pozostaną.

Wszyscy posłowie zgodnie twierdzą, że nikt nie naciskał na nich w kwestii złożenia czy też wycofania swojego podpisu. Jak podsumowuje Anna Siarkowska: Jeśli są posłowie, którym brak odwagi, by się pod tym projektem podpisać, lub wycofują swoje podpisy, poddając się naciskom partyjnym, to sami wystawiają sobie świadectwo.

Projekt pomagali napisać prawnicy z Ordo Iuris – jest to instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris, który powstał po to, aby pomagać ludziom odrzuconym i zepchniętym na margines społeczny.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY