Lepsze drogi kosztem droższej benzyny? Posłowie PIS składają projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mam przyjemność poinformować, że składamy poselski projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych – ogłosił niedawno poseł PiS Zbigniew Dolata na konferencji w Sejmie.

Według jego zapewnień podwyżka akcyzy o 25 gr na litrze ma służyć poprawie jakości “mocno niedoinwestowanych” dróg.

Bardzo sprawnie rozwija się w Polsce sieć autostrad i dróg ekspresowych, ale znacznie gorzej jest z drogami samorządowymi. Na drogach gminnych i powiatowych rocznie dochodzi do blisko połowy wszystkich wypadków (…) Stąd właśnie ten projekt ustawy – stwierdził. Wedłu posła Prawa i Sprawiedliwości, powstanie projektu ustawy jest w dużej mierze efektem starań samorządowców, którzy domagali się jakiegoś mechanizmu, który powodowałby polepszenie jakości dróg.

Chcielibyśmy bardzo szybko przez komisję sejmową i przez Sejm przeprowadzić ten projekt ustawy, tak żeby można było jeszcze w tym roku stworzyć ten fundusz i przesłać te pieniądze, które będą w tym funduszu do samorządów, żeby stan infrastruktury się poprawiał – wtórował poseł Bogdan Rzońca, jego klubowy kolega.

Trzeba jednak pamiętać, że akcyza już i tak stanowi 60 % ceny paliwa. Czy to nie starczyłoby faktycznie na poprawę drogowej infrastruktury? A może rzecz jest w czym innym? Może raczej to “sprytny” pomysł na sfinansowanie rozbuchanego programu socjalnego partii rządzącej? “Benzyna plus” miałaby po prostu wyrównać takie pomysły, jak np. “500 plus”? W ten sposób beneficjenci programu sami sobie zapłaciliby kwoty, które dostają z budżetu. Przekupywanie wyborców ich własnymi pieniędzmi nie jest pomysłem nowym.

Pamiętajmy o jeszcze jednym: podwyżka cen paliwa automatycznie spowoduje wzrost cen wielu innych produktów. A wtedy mit znakomicie rozwijającej się gospodarki pryśnie. Chudnięcie portfeli spowoduje wtedy powolny odpływ poparcia dla PiS.

Takiego zdania jest m.in. poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Benzyna plus to najnowszy pomysł rządu na podniesienie cen wszystkich produktów. Jak wiadomo, dominującym rodzajem komunikacji jest transport kołowy, więc cena paliwa wpływa na ceny wszystkich towarów. Wszyscy zapłacimy za ten pomysł Prawa i Sprawiedliwości – pisze na Facebooku poseł Kukiz’15.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY