Wielki sukces w wojnie z ISIS: Stolica tzw. Państwa Islamskiego zdobyta! Skala zniszczeń przeraża [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

 

Brytyjski dziennik „The Telegraph” przekazał najświeższe informacje dotyczące walk o Mosul – miasto określane mianem stolicy tzw. Państwa Islamskiego. Premier Iraku ogłosił, że zostało ono uwolnione spod panowania bojowników ISIS. Wielomiesięczne walki zrównały niektóre rejony miasta z ziemią.

Bitwa o Mosul rozpoczęła się w październiku 2016. Siły irackie starały się odbić miasto z rąk islamskich bojowników z tzw. Państwa Islamskiego.

Nasz wróg jest niezwykle silny. Ale my też nie jesteśmy słabi. Oni walczą nie tylko z Kurdami czy szyitami, ale z całym światem. Nie możemy pozwolić im wygrać, robimy to dla dobra całego świata– powiedział jeden z generałów Orli Guerin podczas oblężenia miasta.

21 października ISIS zaatakowało miasto Kirkuk znajdujące się również w północnym Iraku. Następnego dnia wojska rządowe przeprowadziły kontratak i odbiły miasto. Na początku listopada rozpoczęły się walki o wschodnią część Mosulu. Przejęto ją w styczniu po prawie 100 dniach walk. Znacznie trudniejsza okazała się ofensywa na zachodniej części miasta. Tam wyniszczające walki trwały aż do 9 lipca.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2003 roku miasto to liczyło około 1,8 mln mieszkańców i było jednym z 3 największych ośrodków w całym Iraku. Wojna, a po niej opanowanie przez bojowników ISIS sprawiły, że już w 2015 roku liczbę mieszkańców szacowano na około 650 tys. Obecnie Mosul jest w znacznej części gruzowiskiem co widać na filmach AFP i ODM:

Premier Iraku Hajdar al-Abadi ogłosił, że iracka armia pokonała bojowników islamskich w Mosulu, tym samym miasto zostało uwolnione po prawie 7 miesiącach walk. Władze irackie nie mają wątpliwości – to potężny cios w bojowników ISIS, ponieważ to miasto traktowali jako swoją stolicę. Zwycięstwo uszczupla terytorium tzw. Państwa Islamskiego, jednak bojownicy nadal są groźni, szczególnie próbując dokonać kolejnych zamachów samobójczych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY