Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Obóz Narodowo-Radykalny

Dzisiaj odbyły się Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Uroczystości zostały zorganizowane w Warszawie.

Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich rozpoczęły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zgromadzeni na uroczystościach oddawali hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Wydarzenie związane jest z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który jest obchodzony 11 lipca.

Organizatorem Obchodów jest Komitet Honorowy Obchodów z ks.Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim jako Przewodniczącym oraz dr Lucyną Kulińską, Stanisławem Srokowskim i Witoldem Listowskim jako wiceprzewodniczącymi. W skład Komitetu wchodzą m.in. Kierownik Główny ONR – Aleksander Krejckant oraz Koordynator Brygady Mazowieckiej ONR – Robert Bąkiewicz. Jak poinformował wczoraj ks. Isakowicz-Zaleski na Twitterze, Andrzej Duda odmówił objęcia patronatem ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się od zaśpiewania hymnu państwowego i uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wysłuchano także okolicznościowych przemówień. Zgromadzeni, po Apelu Pamięci, wraz z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wyruszyli z Placu Piłsudskiego do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie odbędzie się Msza św. sprawowana w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. O godzinie 15:30 ma się rozpocząć koncert w wykonaniu Chóru Echo Kresów, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego przy Placu Krasińskich.

Na uwagę zasługuje opisanie kuriozalnej postawy rządu. To nie tylko haniebna decyzja ws. odmowy patronatu przez Prezydenta RP. Jak informuje Krzysztof Bosak, przedstawicielka Urzędu ds. Kombatantów poinformowała zgromadzonych na uroczystości, że jest w zastępstwie swojego szefa, którego zatrzymały inne obowiązki, a ona sama nie wygłosi przemówienia, ponieważ nie była przygotowana na publiczne wystąpienia. Żenującą wypowiedź zakończyła okrzykiem: “Cześć i chwała bohaterom”. Godne potępienia jest również zasłonięcie tablicy poświęconej pamięci pomordowanym na Wołyniu, przez słup ogłoszeniowy.

https://twitter.com/krzysztofbosak/status/884014591893811200

Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich przyciągnęły wiele środowisk narodowych i kresowych. Wśród obecnych można było zauważyć działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego. Wystawiono także kilkanaście pocztów sztandarowych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY