Za picie alkoholu w miejscu publicznym kara ograniczenia wolności? Resort sprawiedliwości wprowadza nowy projekt

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. maxpixel.com

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją kodeksu wykroczeń oraz innych ustaw, w tym ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak zauważył Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, projekt ten przewiduje możliwość kary ograniczenia wolności za picie alkoholu w miejscu publicznym. Zgodnie z prawem karnym, kara ta trwa najkrócej miesiąc.

Art. 14 obecnie obowiązującej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazuje sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych m.in. na terenie szkół, zakładów pracy, w komunikacji publicznej z wyjątkiem wagonów restauracyjnych, a także na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu.

Obecnie wykroczenie to karane jest jedynie grzywną, ale resort sprawiedliwości chce nawet ograniczenia wolności.

 

Za projekt odpowiedzialny jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Resort uważa, że zmiany w ustawie zakładają przemodelowanie sankcji karnych w celu “szybszego i bardziej efektywnego rozpoznawania spraw o wykroczenia”.

Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie opiniowania. Resort zwrócił się w tym celu m.in. do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY