Parlament Europejski wezwał do zawieszenia rozmów z Turcją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

PE w czwartek opublikował specjalne sprawozdanie ws. rozmów akcesyjnych. Parlament Europejski wezwał do zawieszenia rozmów z Turcją.

Jak napisano w dokumencie: Komisja Europejska i rządy państw UE powinny zawiesić rozmowy akcesyjne z Turcją, jeśli ten kraj wprowadzi zmiany w konstytucji (…) PE wzywa Komisję i państwa członkowskie – zgodnie z ramami negocjacyjnymi – do natychmiastowego formalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją, jeżeli pakiet konstytucyjny zostanie wdrożony bez zmian.

Parlament Europejski wezwał do zawieszenia rozmów ponieważ zmiany, które zostały poparte w kwietniowym referendum, uznaje za niedemokratyczne. Przewidują one rozszerzenia uprawnień szefa państwa tureckiego. Rada Europy oraz Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznała, że kampania poprzedzająca referendum nie spełniła międzynarodowych standardów. Tureckie MSZ oświadczyło, że ocena tej misji jest nie do przyjęcia. Według nich obserwatorzy przybyli do Turcji uprzedzeni i nie zważali na zasady obiektywizmu, i bezstronności.

Głos w sprawie zabrał turecki minister ds. europejskich Omer Celik: Turcja nie akceptuje wystosowanego apelu Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że jest to tylko wyłącznie polityczna decyzja, a turecki rząd uważa ją za nieważną. Turecki minister już w czwartek podkreślił, że Turcja odrzuca jakiekolwiek propozycje oficjalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Dodał jednak, że rząd przyjął do wiadomości krytykę w sprawie sytuacji tureckiego sądownictwa, swobody wypowiedzi i wolności prasy.

Turcja prowadzi negocjacje z UE już od 2005 roku. Parlament Europejski już raz wezwał Komisję Europejską do zawieszenia negocjacji z państwem, ale dotychczas KE tego nie zrobiła.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY