Świetna wiadomość! Powstaje Dom Spotkań z Kresami. Będzie centrum kultury i historii Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Studio Wschód

W Staraszowicach pod Wołowem (woj. Dolnośląskie), powstanie Dom Spotkań z Kresami. Inicjatorem i przyszłym patronem Domu jest ksiądz Henryk Gulbanowicz.

Inicjatywa powstania domu kresowego powstała już kilka lat temu. Na dawnych terenach Rzeczpospolitej, a także Syberii czy w Kazachstanie, wciąż pozostaje wielu Polaków, którzy marzą o powrocie do ojczyzny. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i choć ostanie lata życia chcieliby spędzić w Polsce, gdzie objęci zostaną opieką i życzliwością rodaków. Te pragnienia spełniać chce Fundacja Studio Wschód, inicjator wielu kresowych działań, takich jak akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” czy „Dary na Kresy” – czytamy na portalu “studiowschod.pl”

W ubiegłą sobotę w Staraszowicach odbyło się spotkanie Kresowian, lokalnych władz, harcerzy, działaczy kresowych i duchowieństwa. Ks. Gulbanowicz odprawił uroczystą mszę świętą i pobłogosławił kamień węgielny pod budowę ośrodka.

Teraz przed inicjatorami budowy Domu Spotkań misja pozyskania funduszy na realizację projektu. Kompleks składać ma się z dworu, znajdującego się w centralnym miejscu, a także małych chatynek, gdzie mieszkać będą sprowadzeni do Polski rodacy z Kresów Wschodnich.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY