Donald Trump przemówił na Placu Krasińskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

/ fot. flickr.com

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał wczoraj wieczorem do Polski. Dzisiaj, po godzinie 13:00, Donald Trump przemówił na Placu Krasińskich.

Jednodniowa wizyta była bardzo intensywna. Część robocza wizyty rozpoczęła się od przywitania Donalda Trumpa przez Andrzeja Dudę. Wcześniej jednak, Antoni Macierewicz poinformował, że w nocy podpisano porozumienie dotyczące pozyskania przez Polskę rakiet Patriot.

https://twitter.com/Macierewicz_A/status/882859330210598913

Przed godziną 10:00 prezydenci udali się na rozmowę, za zamkniętymi drzwiami. Tuż po zakończonym spotkaniu Trump i Duda udali się na wspólną konferencję prasową. Donald Trump powiedział m.in.: Nie tylko musimy zagwarantować bezpieczeństwo naszym narodom ze strony terrorystów, ale także ze strony Korei Północnej. Oficjalna część wizyty objęła także spotkanie Pierwszych Dam Melanii Trump i Agaty Kornhauser-Dudy.

Najważniejsza część wizyty prezydenta USA rozpoczęła około godziny 13:00, kiedy to prezydent wygłosił pierwsze przemówienie w Europie. Donald Trump przemówił do Polaków, na Placu Krasińskich. Miejsce wybrała strona amerykańska. Zgromadzonych na Placu Krasińskich przywitała żona prezydenta Stanów Zjednoczonych, Melania Trump. Wystąpienie prezydenta zostało potraktowane jako wystąpienie programowe prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump poruszył w nim tematykę polityki bezpieczeństwa, a także relacji polsko-amerykańskich.

Prezydent Trump zwrócił również uwagę na dostawy surowca energetycznego – podkreślił, że państwo nie może być uzależnione od dostaw, tylko od jednego dystrybutora. Wiele uwagi poświęcił historii Polski, powiedział m.in.: Wasz naród jest wielki, bo wielki jest jego duch. Przez 200 lat Polska cierpiała przez napaści. Można było wymazać ją z map, ale nie można jej było wymazać z historii i serc. Nigdy nie utraciliście dumy (…) Jesteście dumnym narodem Kopernika, nie zapominajcie o tym.

Na Placu Krasińskich padły ważne słowa: Zagrożenia dla naszego stylu życia nadal są obecne. Stawimy im czoła i wygramy, ale to zagrożenia (…) Razem sprawimy, że to się skończy. Musimy pozbawić tych wrogów zaplecza finansowego i ideologicznego. Nasze granice będą zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu. Donald Trump zaznaczył również, że powinniśmy być za ochroną życia i nie możemy w tej kwestii pozwolić sobie na zaniedbanie.

Prezydenci USA i Polski, przed wystąpieniem Donalda Trumpa, złożyli wieniec pod pomnikiem powstańców warszawskich. Po zakończonej wizycie prezydent Stanów Zjednoczonych uda się na szczyt G20 w Hamburgu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY