Premiera filmu IPN o pogromie kieleckim w TVP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

medianarodowe.com / fot. Kierunki.info

W środę 4. lipca w TVP Polonia odbyła się premiera filmu dokumentalnego “Pogrom czy mord?”. Film został wyemitowany w 71. rocznicę wydarzeń.

Instytut Pamięci Narodowej na podstawie ostatnich badań dotyczących mordu na kieleckich Żydach 4 lipca 1946 roku tworzy film.

Pogrom kielecki został zainspirowany plotką, w której mały chłopiec Henio Błaszczak zatrzymał się w domu kolegi. Po powrocie Henio powiedział, że został uprowadzony przez Żyda w celu wykonania mordu rytualnego. Mężczyzna miał go zamknąć w piwnicy. Nieznany Heniowi chłopiec miał podać mu przez piwniczne okno krzesło, dzięki któremu wydostał się na zewnątrz.

Właśnie taką wersję wydarzeń usłyszeli milicjanci i przedstawiciele komunistycznych służb. Gdy następnego dnia ojciec chłopca mijał wraz z nim dom przy Planty 7, Henio miał powiedzieć, że to w nim był przetrzymywany. Problem w tym, że budynek nie posiadał piwnicy. Czytamy w opisie filmu.

Bezpośrednio po wydarzeniach pogromu kieleckiego panował chaos informacyjny. Milicja ani żadne inne służby nie zabezpieczyły śladów ani nie były w stanie podać dokładnej liczby zabitych.

Link do filmu na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=AyMvYW1Rwqc

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY