Wystrzał pocisku batalistycznego Korei Północnej. “To historyczny moment”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay.com

Korea Północna przeprowadziła test rakiety średniego zasięgu. Po wystrzeleniu pocisk przeleciał 930 km i spadł do Morza Japońskiego, na terenie strefy ekonomicznej Japonii. Koreańska telewizja państwowa twierdzi, że udany test jest przełomem w historii kraju.

Japońska agencja prasowa Kyodo ogłosiła informację o udanym teście pocisku batalistycznego. Został wystrzelony 100 km od stolicy kraju Pjongjang, z poligonu w Panghyon. Według doniesień z Japonii pocisk osiągnął wysokość 2,5 tys.km. Koreańscy dowódcy uważają, że nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej. Jednocześnie test został wykonany zaledwie kilka dni po wyrażeniu sprzeciwu przez prezydenta Donalda Trumpa wobec zbrojenia się północnokoreańskich sił. Japońskie władze oraz prezydent Korei Południowej Mun Dze In stanowczo potępili działania Kim Jong Una, które według nich są niezgodne z międzynarodowymi ustaleniami i rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niebawem odbędzie się szczyt G20 w Hamburgu, na którym USA wraz z Chinami, Japonią i Koreą Południową mają omówić taktykę działań wobec polityki Pjongjangu.

Mun Dze In dodał, że trwa analiza wystrzelonego pocisku, który najpewniej był pociskiem średniego zasięgu. Nie wyklucza się, że mógł to być międzykontynentalny pocisk batalistyczny (ICBM). W planach Korei Północnej ma osiągnąć zasięg pozwalający na dotarcie do Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciele państw Azji wyrazili zaniepokojenie postępującą polityką rakietową Korei. Podkreślają, że Kim Jong Un ignoruje międzynarodowe ustalenia i ostrzeżenia. Donald Trump napisał, że Kim Jong Un “nie ma co robić ze swoim życiem”.

 

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/882061157900718081

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY