Pasja w życiu człowieka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Pixabay

Każdy człowiek niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia powinien posiadać w swoim życiu pasje, czyli coś, co będzie jego powietrzem i pomoże się rozwijać. Według słownika języka polskiego pasja oznacza wielkie zamiłowanie do czegoś. Inaczej można powiedzieć, że to hobby, słabość. Każdy osoba posiada inne predyspozycje uwarunkowane różnego rodzaju czynnikami. Ludzie pragną realizować się w tych dziedzinach życia, w jakich czują się najlepsi.

Dlaczego posiadanie pasji jest tak bardzo ważne w życiu? Hobby pozwala przede wszystkim w twórczy sposób zagospodarować swój wolny czas. Umiejętne rozplanowanie swojego czasu ważne jest przez całe życie, ale szczególnie ważne w okresie dzieciństwa i dojrzewania, ponieważ skutki braku pasji mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Człowiek zwyczajnie w dorosłym życiu zaczyna czuć pustkę. Pasja jest bardzo ważna także z wielu innych powodów. Przyczynia się ona przede wszystkim do rozwijania naszej osobowości, pomaga w wyrabianiu wielu pozytywnych cech charakteru. Życie, które toczy się bez rozwijania hobby, jest zwyczajnie puste. Jest to zwykła wegetacja, a nie prawdziwa egzystencja.

W życiu codziennym, mamy w obowiązkach wykonywanie wielu czynności, które nie koniecznie muszą być dla nas przyjemne, hobby pomaga w urozmaicaniu codzienności. Należy także pamiętać, że pasja pomaga przetrwać w momentach kryzysowych życia, dodaje siły energii, pomaga się odstresować. Pasja jest także sposobem na odreagowanie, a czasami na wewnętrzne wyciszenie się.

Hobby to też sposób na osiąganie szczęścia, często nie jest ona prosta, z wieloma zakrętami, wyboista. Jeżeli posiadamy zainteresowania, pomagają one nam właśnie w osiąganiu szczęścia i to każdego dnia. Odnalezienie pasji, nie jest łatwe. Zanim odnajdziemy coś, co będzie dawać szczęście, musi minąć trochę czasu. Należy pamiętać, że możemy wiele razy się rozczarować, może się okazać, że nie jest to, co faktycznie uszczęśliwia. Że popełniliśmy błąd, że straciliśmy czas. Jednak warto szukać, nawet jeśli poszukiwania mają trwać do końca życia. To pasja nadaje życiu smak, kształtuje je i nas samych w odpowiedni sposób. Dzisiaj wielu ludzi kręci się tylko wokół pracy, pieniądza, kariery na dodatek pod presją czasu. Hobby jest doskonałą odskocznią od wszystkiego, coś, co czyni nas wyjątkowym, niepowtarzalnym, co może nawet spowodować, że zostawimy po sobie ślad, gdy umrzemy, a nasi potomkowie nas zapamiętają. Dzięki posiadaniu pasji możemy stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego.

Często w odnajdowaniu pasji, towarzyszy strach, towarzyszy on zawsze w życiu, jednak czasami może mieć paraliżujące działanie. Bardzo często słyszymy głos, po co coś robić, skoro i tak się nie uda, lub nic to nie zmieni. W walce ze strachem podstawą jest najpierw jego zauważenie, a następnie walka. Strach nie może ograniczać ani powstrzymywać w rozwijaniu swojej zainteresowań. Należy pamiętać, że pasja to nie musi być nic wielkiego ani nadzwyczajnego. Niech to jest coś, co jest bliskie, proste. Ważne, aby czuć satysfakcję i zadowolenie z tego, co się robi. Rozwijamy zatem nasze hobby, zainteresowania, odnajdujmy czas w codziennym zgiełku na to, aby działać, rozszerzajmy swoje zainteresowania. Niech życie staje się coraz piękniejsze, a my bogatsi w nowe doświadczenia.

Monika Dębek

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY