Konwencja wyborcza Afrykańskiego Kongresu Narodowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Cornel van Herdeen

Władze rządzącej RPA od upadku apartheidu partii obradują od niedzieli w Johannesburgu.  

Konwencja odbywa się w atmosferze wniosku o wotum nieufności dla urzędującego prezydenta Zumy. Kongres posiada większość w parlamencie jednak w samej partii coraz bardziej widoczne stają się pęknięcia i walki frakcyjne. Sytuacje w partii dość wymownie oddaje scena w której wdowa po Mandeli ciągnąc za mankiety splata dłonie prezydenta i wiceprezydenta. Niezależnie od wyniku mającego się odbyć na dniach głosowania ACN czeka trudny i niepewny w wyniku rok wyborczy 2019

W zeszłorocznych wyborach samorządowych Afrykański Kongres Narodowy otrzymał w całym kraju poparcie na poziomie 52%. Było to najniższe poparcie partii rządzącej i zostało odbierane jako wyjątkowa klęska. Spadek poparcia związany jest licznymi aferami korupcyjnymi, powolnym wyczerpywaniem się kombatanckorewolucyjnego mandatu społecznego oraz ogólnego złego zarządzania krajem, którego degradacje powoli zaczynają też dostrzegać zachodnie media.

Delegaci mają dyskutować na temat: reformy rolnej, wzrostu gospodarczego sprzyjającego „nie wykluczeniu ekonomicznemu” edukacji, opieki zdrowotnej, walki z olbrzymim bezrobociem, biedą i nierównościami.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY