Fotomontaż Wjatrowyczna – Prezydent Duda obok zbrodniarza z UPA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak informuje portal Kresy.pl szef ukraińskiego IPN-u Wołodymyr  Wjatrowyczna na swoim profilu facebookowym zamieścił fotomontaż, na którym obok prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki oraz ukraińskich wojskowych, m.in. ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka, umieszczono sylwetkę głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.

Oryginał zdjęcia wykonano w momencie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy w Kijowie (sierpień 2016). Obaj prezydenci odbierali wówczas paradę wojskową, a prezydent Polski był jedynym zagranicznym gościem w randze głowy państwa.

Postać Romana Szuchewycza została wycięta przez autora fotomontażu ze zdjęcia, na którym pozuje wraz z upowcem Osypem Dakiwem.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rola Szuchewycza podczas rzezi wołyńskiej nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo jednak, że wydał rozkaz eksterminacji polskiej ludności męskiej w Małopolsce Wschodniej. Szuchewycz zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Szef ukraińskiego IPN-u to historyk, który oficjalnie gloryfikuje OUN-UPA i zaprzecza faktom związanym z ludobójstwem wołyńsko-małopolskim. Twierdzi również, że obie strony zarówno Ukraińcy ,jak i Polacy dopuszczali się zbrodni wojennych na podobną skalę.

Publikacja fotomontażu na profilu Wjatrowyczna związana była ze 110. rocznicą urodzin Romana Szuchewycza, która przypadała 30 czerwca. Na Ukrainie w wielu miejscach odbyły się uroczystości związane z tą rocznicą.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY