Polska Agencja Kosmiczna zmarnowała 10 mln złotych!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stacja kosmiczna/ kosmos

/ fot. nasa.gov

Jak informuje Radio Zet, Polska Agencja Kosmiczna w sposób niegospodarny wydała 10 milionów złotych. Takie wnioski sformułowała Najwyższa Izba Kontroli, która bardzo negatywnie oceniła kierownictwo zarządzające państwową instytucją.

Radio ZET dotarło do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Z dokumentu wynika, że zarząd agencji wydał prawie 10 milionów złotych z publicznych pieniędzy, za które prawie nic nie zostało zrobione. Ponadto pieniądze wydawano nie przeprowadzając przetargów i konkursów.

Jak czytamy na portalu Radia Zet, połowa budżetu PAK, czyli 5 milionów złotych, została przeznaczona na pensje. Reszta na koszty ubezpieczenia pracowników, wypłacenie nadgodzin i ekwiwalentów, a także na koszty podróży.

Agencja na bilety lotnicze wydała ponad 200 tysięcy złotych. Zrobiła to wbrew ustawie o zamówieniach publicznych. Prawie 350 tysięcy złotych pochłonęły także honoraria dla ekspertów za doradztwo. To pieniądze także wydane bez przetargu i konkursu. Eksperci nie wykonali żadnych sprawozdań ze swojej działalności. Brali pieniądze także tylko za gotowość do doradzania. Mimo, że w ustawie zapisano 17 zadań dla agencji, ta rozliczyła się jedynie z jednego – informuje Radio Zet.

Polska Agencja Kosmiczna została utworzona ustawą z 26 września 2014. Jest członkiem międzynarodowej organizacji krajów europejskich, Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej polskim przedsiębiorstwom ma być łatwiej pozyskiwać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do zadań polskiej Agencji należy promowanie współpracy nauki z biznesem w tej branży, usuwanie barier w rozwoju polskich technologii kosmicznych. Na czele POLSA stoi Prezes Agencji, który jest wspierany przez Wiceprezesa ds. Naukowych oraz Wiceprezesa ds. Obronnych. Struktura dzieli się na trzy piony. W pionie Prezesa znajdują się Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Departament Krajowego Programu Kosmicznego oraz Biuro Organizacyjne. W pionie Wiceprezesa do spraw Nauki znajdują się Departament Badań i Innowacji oraz Departament Edukacji. Z kolei w pionie Wiceprezesa ds. Obronnych znajdują się Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych oraz Departament Projektów Obronnych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY