“Stop gloryfikacji banderyzmu w Polsce” – kolejna inicjatywa narodowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Działacze z Podkarpacia przygotowują kolejne inicjatywy związane z zaprzestaniem promowania banderyzmu w Polsce.

Narodowcy z Podkarpacia kilka miesięcy temu usunęli pomnik UPA w Hruszowicach. W związku z tą inicjatywą powstał Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, który liczy obecnie ponad 20 osób. Wśród jego członków można znaleźć posła Roberta Winnickiego. Członkiem honorowym jest także kpt. Konstanty Kopf – weteran walk z sowietami, nazistami niemieckimi i ukraińskimi, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

Komitet zaczął działać dwa miesiące temu, 3 maja, a jego przewodniczącym został Marek Kulpa, który przygotował rozbiórkę obiektu w Hruszowicach. Jak stwierdził: Komitet w swej działalności stawia sobie tylko cztery cele, po zrealizowaniu których samoczynnie się rozwiąże.

Pierwszym celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszystkich upamiętnień UPA w Polsce, kolejny to instalacja odnowionego krzyża w Hruszowicach (krzyż to element obiektu, który został wcześniej rozebrany). Trzeci cel to akcja “Stop gloryfikacji UPA w Polsce”, są już wstępne plany dotyczące wydarzenia – akcja ma zostać przeprowadzona w Lipcu, głównie w województwie podkarpackim, ale inicjatywa ma docelowo objąć zasięgiem cały kraj. Ostatnia akcja to obywatelska inicjatywa ustawodawcza i chociaż działacze nie podają szczegółów, już teraz wiadomo, że głównym celem wydarzenia będzie potępienia UPA oraz działania zmierzające do zatrzymania gloryfikacji tej zbrodniczej formacji w Polsce.

Jak podsumowuje przewodniczący Komitetu: Coraz więcej organizacji patriotycznych i kresowych chce z nami współpracować. Rozmawiamy o tym, jak nasza współpraca mogłaby wyglądać (…) Komitet nie walczy z Ukraińcami, a gloryfikacją UPA w Polsce, która jest mniej lub bardziej dostrzegalna. Po 26 kwietnia rzeczywistość w tej dziedzinie zmieniła się jednak wyraźnie. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą i dzięki uzyskaniu osobowości prawnej, uda nam się nasze cele zrealizować.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY