Premier Beata Szydło przypieczętowała utworzenie Związku Metropolitalnego na Śląsku. Będzie większy niż Warszawa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beata Szydło

Beata Szydło / Fot. Wikimedia Commons

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło wydała rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego na Śląsku. Podczas uroczystości premier podkreśliła jak wiele znaczy dla Polski ten region. Metropolia zacznie działać wraz z początkiem 2018 roku.

Podczas uroczystości premier Beata Szydło przyznała, że utworzenie metropolii na Śląsku, było jedną z obietnic wyborczych PiS. Powiedziała także, że nadrzędnym celem, który brano pod uwagę podczas prac, był rozwój i współpraca w poszczególnych województwach tego regionu.

W obszarze tej nowo utworzonej metropolii będą mogły ze sobą nie tylko współpracować i wykorzystać wzajemne atuty, wzajemnie się wspierając, ale także tworzyć nową jakość rozwoju gospodarczego”- powiedziała Beata Szydło.

My mówimy o zrównoważonym rozwoju. Chcemy, żeby każdy region, każda część Polski, miała na to taką samą szansę. Chcemy, by były spełnione oczekiwania mieszkańców i by został zagospodarowany potencjał drzemiący w poszczególnych regionach” – oświadczyła.

Premier dodała również, że dokument ma doniosłe znaczenie dla całego regionu. Śląsk jest dla Polski niezwykle ważny nie tylko z przemysłowego punktu widzenia. Dzięki zacieśnieniu współpracy pomiędzy ośrodkami miejskimi otwiera się nowa szansa na bardziej efektywne wykorzystanie potencjału regionu.

Dla tej części Śląska jest to niezwykle istotne. To region szczególny ze względu na swoje silne uprzemysłowienie, a potem – w wyniku zmian transformacji gospodarczej – silną degradację” – dodała premier.

4 kwietnia 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Następnie z dniem 1 lipca, po spełnieniu wymogów wymaganych przez ustawę, powstanie metropolia, która zacznie działać z początkiem 2018 roku. Ze statystyk wynika, że obszar ten zamieszkuje ponad 2,2 mln mieszkańców.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY