Narodowcy upamiętnili wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Młodzież Wszechpolska z Radomia upamiętniła wydarzenia Radomskiego Czerwca'76.

W sobotę 24 czerwca Wszechpolacy z Warszawy i Radomia udali się na obchody wydarzeń radomskiego czerwca z 1976r. Wówczas w tym mieście miały miejsce strajki przeciwko władzy komunistycznej. Marsz przebiegł pod hasłami antykomunistycznymi i pro-pracowniczymi. W czasie manifestacji oddano hołd wszystkim strajkującym, a zwłaszcza tym, których z powodu wydarzeń radomskich spotkały represje.

Do podobnych wystąpień robotniczych w okresie PRL-u dochodziło regularnie. Polacy nigdy nie pogodzili się z państwem socjalistycznym, a kolejne strajki osłabiały reżim. To stanowi z kolei jeden z czynników zmian ustrojowych, które dokonały się w związku z niewydolnością Polski Ludowej w 1898 roku.

Następnie część uczestników marszu postanowiła wyrazić sprzeciw wobec Komitetu Obrony Demokracji, który próbował przywłaszczyć sobie obchody wspomnianej rocznicy. Skandowane hasła wyrażały dezaprobatę dla działań tej formacji, co spotkało się z agresją słowną i fizyczną wobec Wszechpolaków. Te działania doprowadziły do eskalacji wydarzenia i starcia między działaczami obu organizacji.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY