Wiceminister spraw zagranicznych: Oczekujemy potępienia zbrodni wołyńskiej oraz jej sprawców!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. siemysli.info.ke

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki wziął udział w debacie „Pojednanie polsko-ukraińskie. Wymiana doświadczeń”, która odbyła się podczas otwarcia Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

Pojednanie polsko-ukraińskie należy do najważniejszych wyzwań w relacjach z najbliższymi sąsiadami – mówił wiceminister Cichocki. – Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację geostrategiczną w regionie, naznaczoną zbrojną agresją rosyjską wobec Ukrainy, stoimy przed koniecznością aktywizacji polsko-ukraińskiego dialogu historycznego opartego na prawdzie i wzajemnej otwartości.

Nie oznacza to jednak bezkrytycznego przyjmowania ukraińskiej narracji historycznej.

– Nasz przekaz wobec partnerów ukraińskich jest jasny: oczekujemy potępienia zbrodni wołyńskiej oraz jej sprawców. Niestety z niepokojem obserwujemy, że obecna ukraińska polityka historyczna, ignorując prawdę historyczną, dąży do przedstawiania ludobójstwa na ludności polskiej jako wojny polsko-ukraińskiej (Armia Krajowa – Ukraińska Powstańcza Armia), w której zbrodni na ludności cywilnej dopuszczały się w jednakowej mierze obydwie strony. Celem takiej narracji jest oczyszczenie z zarzutów ludobójstwa OUN-UPA oraz ich liderów – mówił wiceminister, cytowany przez PAP. – Rozumiejąc i podzielając wolę społeczeństwa ukraińskiego do usunięcia z przestrzeni publicznej pozostałości reżimu komunistycznego, symboliki komunistycznej i sowieckiej, nie możemy przejść obojętnie wobec wypełniania tej próżni symboliką antagonizującą Polaków i Ukraińców, wypełnianiem tej przestrzeni przez organizacje i osoby, w szczególności odpowiedzialne za zbrodnie wołyńskie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY