Gen. Różański ocenia Wojska Obrony Terytorialnej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Generał Mirosław Różański w latach 2015-2016 był dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. Teraz wypowiedział się na temat tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Wojska Obrony Terytorialnej zostały w tym roku oficjalnie uznane za piąty rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Przez cały czas pojawiają się kontrowersje wokół ich utworzenia, a kolejne opinie często nie są ze sobą zgodne. Teraz w ich sprawie wypowiedział się gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Różański przede wszystkim zaznaczył, że jest pełnym zwolennikiem tworzenia takich formacji jak Wojska Obrony Terytorialnej. Jednak jego zdaniem, w Polsce pojawił się pewien błąd, ponieważ ich tworzenie nie powinno nigdy odbywać się kosztem wojsk operacyjnych. Generał wątpi także, czy żołnierze będą mieli wystarczające wyszkolenie. – Mam wątpliwości, czy oni będą potrafili obsługiwać systemu uzbrojenia – powiedział.

Były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych odniósł się także do słów gen. Wiesława Kukuły, który jest dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Gen. Kukuła przypominał ostatnio, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są żołnierzami Wojska Polskiego, ponieważ jest to oficjalnie piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Wobec tego można tolerować ich krytykę, ale nie obrażanie.

Zdaniem gen. Różańskiego, wojska te powinny teraz pokazać się jako pełnowartościowi żołnierze – to będzie najlepszą odpowiedzią dla krytyków. – Kukuła niech walczy o dobre imię formacji poprzez dobre przygotowanie. Jeśli na najbliższych manewrach te trzy brygady zostaną pokazane jako pełnowartościowi żołnierze, to będzie najlepsza forma obrony – powiedział.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY