Holandia uznana za współodpowiedzialną w masakrze w Srebrnicy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Państwo holenderskie wyrokiem Sądu Apelacyjnego tego kraju zostało uznane za współwinne masakry 300 Bośniaków w Srebrenicy.

W latach dziewięćdziesiątych doszło do rozpadu Jugosławii – państwa zrzeszającego narody południowych słowian – od Chorwatów przez Słoweńców po Serbów. Serbowie jednak dominowali w administracji państwowej oraz zajmowali najbardziej korzystne pozycje społeczno-ekonomiczne. Doprowadziło to do secesji Chorwatów oraz Bośniaków i w konsekwencji do wojny na bałkanach.

W 1993 na terenie Bośni stacjonowały wojska ONZ (tak zwany UNPROFOR), które utworzyły szereg stref bezpieczeństwa, których nie można było napadać. Za ochronę strefy Srebrenicy odpowiadali Holendrzy. W lipcu 1995 roku Serbowie napadli na muzułmańskie obozy. Siły holenderskie pozwolili Bośniakom opuścić swoje koszary i w żaden sposób nie pomogli Bośniakom na okupowanej przez siebie strefie. Podczas masakry zginęło ponad osiem tysięcy Bośniaków – jest to największy masowy mord od czasów II Wojny Światowej.

Wydarzenie to wywołało wiele skutków na arenie międzynarodowej. Przy ONZ powstał Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii mający na celu ściganie zbrodniarzy. Dopiero jednak teraz holenderski Sąd Apelacyjny uznał działania wojsk holenderskich doprowadziły do ponoszenia częściowej odpowiedzialności za masakrę w Srebrenicy. Sąd ocenił, że Bośniacy mieliby 30 procent większe szanse na przeżycie w radzie gdyby pozostali w holenderskich koszarach. Sąd ogłosił również wysokie odszkodowanie stowarzyszeniu “Matki Srebrenicy”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY