XXIII Pielgrzymka ZŻNSZ do Kałkowa-Godowa [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kałków-Godów

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zorganizował XXIII Pielgrzymkę ZŻNSZ do Kałkowa-Godowa.

XXIII Pielgrzymka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie odbyła się w dniach 23.06-25.06.2017 r. Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. w Grzegorzowicach, w kościele pw. św. Jana. Po Mszy św. nastąpiło przejście na pobliski cmentarz. W sobotę kilkunastu członków ZŻNSZ odwiedziło miejsca związane z Brygadą Świętokrzyską, działacze zwiedzili m.in. Zagnańsk.

Sobota obfitowała także w wiele różnych inicjatyw – rano, po Mszy św., część działaczy i sympatyków wybrała się na turniej strzelecki, zaś popołudniu odbyła się projekcja filmu “Obława” w Auli im. Jana Pawła II, na terenie Sanktuarium w Kałkowie. Pielgrzymi mogli również posłuchać ks. Jarosława Wąsowicza i dr. Rafała Sierchuły. Prelegenci opowiadali o błogosławionej Poznańskiej Piątce – pięciu wychowankach Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Dzień zakończył koncert zespołu Nordica i ognisko.

W niedzielę odbyły się główne uroczystości, na które zjechali narodowcy z całego kraju. Licznie pojawili się działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Organizacje corocznie przyjeżdżają na pielgrzymkę w Kałkowie-Godowie. Dzień rozpoczął się od spotkania z weteranami NSZ, zgromadzeni mogli wysłuchać m.in. kapitana Stanisława Turskiego ps. “Czarnocki” i podporucznik Marię Kowalewską ps. “Myszka”. Niezwykłe życiorysy bohaterów oklaskiwała liczna publiczność. Weterani wzięli udział także w uroczystej Mszy św., w której wystawiono kilkanaście pocztów sztandarowych. Po jej zakończeniu nastąpiło przejście do Kaplicy NSZ na terenie Golgoty – Martyrologium Narodu Polskiego, gdzie zostały złożone wieńce, odmówiono modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych i wysłuchano okolicznościowych przemówień. Pielgrzymka zakończyła się indywidualnymi spotkaniami z weteranami i zrobieniem wspólnego zdjęcia.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY