Bartyzel i Niesiołowski odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Krzyż Wolności i Solidarności.

/ fot. prezydent.pl

W piątek 23 czerwca w Łodzi odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń dla działaczy opozycyjnych z czasów PRL. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. prof. Jacek Bartyzel i jego zmarła żona Małgorzata, ale również poseł Stefan Niesiołowski.

Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem cywilnym, nadawanym działaczom opozycji antykomunistycznej z okresu PRL. Został ustanowiony w sierpniu 2010 roku, a po raz pierwszy nadany niecały rok później. Odznaczeni to członkowie nielegalnych organizacji opozycyjnych, działający na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności i respektowania praw człowieka, którzy aktywnie walczyli mimo zagrożenia represjami oraz odpowiedzialnością karną.

W trakcie łódzkiej uroczystości odznaczono 51 działaczy. Wśród nich znalazł się profesor nauk społecznych Jacek Bartyzel, działający z Komitetem Obrony Robotników, następnie w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Klubie Inteligencji Katolickiej. Pośmiertnie odznaczono również jego żonę Małgorzatę, działaczkę “Solidarności”.

Odznaczono także Stefana Niesiołowskiego, Jerzego Kropiwnickiego czy Wojciecha Walczaka. Krzyże zostały wręczone przez Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcę prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy.

radiolodz.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY