Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” po raz kolejny organizatorem Rajdu Pamięci mjr. Zub-Zdanowicza [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ

/ fot. GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ/facebook.com

17 czerwca w województwie lubelskim odbył się II Rajd im. mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. “Ząb”. Wydarzenie zostało zorganizowane m.in. przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, lubielskiego “Sokoła” i Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ. Prezydent Andrzej Duda objął Rajd swoim patronatem.

W programie zaplanowano Mszę Świętą w Szczecynie, przejście do Wólki Szczeckiej i składanie kwiatów pod pomnikami poległych w pacyfikacjach wsi w 1944 roku. Później odbyła się inscenizacja przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej, spotkania z Kombatantami oraz pokazy umundurowania i uzbrojenia. W wydarzeniu wzięli udział dorośli, rodziny z dziećmi, ale też starsi.

Miejsce, które wybrano na Rajd nie było przypadkowe. W czasie II Wojny Światowej mieszkańcy okolic wsi Szczecyn i Borowo wspierali walki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Większość z nich (od 800 do 1300 osób) zginęła w brutalnej akcji pacyfikacyjnej, którą przeprowadzono na początku lutego 1944 w odwecie za pomoc NSZ.

Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w tym roku obchodzi 150-lecie działalności. Pierwsze polskie Towarzystwo zostało oficjalnie utworzone we Lwowie w 1867 roku. Organizacja ma na celu szerzenie ducha patriotyzmu oraz wspieranie rozwoju sprawności fizycznej.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY