Mamy najniższy deficyt budżetowy po 89 roku! Polska gospodarka w świetnej kondycji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pieniądze, złotówki, banknoty.

/ fot. pixabay.com

Ministerstwo Finansów właśnie podało najnowsze dane z wykonania budżetu. Potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi- Polska ma najniższy deficyt budżetowy od czasów transformacji ustrojowej w 89 roku. Na tym etapie realizacji założeń, deficyt wynosi jedynie… 0.3%.

Rząd może święcić sukces. Minister Morawiecki postanowił bardziej skrupulatnie ściągać podatek VAT, dzięki czemu budżet odnotował ogromne wypływy rzędu 68.8 miliardów złotych. To głównie danina od towarów i usług, czyli najważniejszy filar dochodów państwa.Z wcześniejszych informacji, jakie uzyskaliśmy z MF wynikało, ze maj był pierwszym miesiącem tego roku, gdy wyraźnie wzrosły tzw. wpływy brutto z tego podatku – czyli łączny dochód przed wypłaceniem zwrotów.” – czytamy na portalu “forsal.pl”, który sporządził niniejszą analizę.

Wyniki w porównaniu do poprzednich lat są miażdżące. W 2015 roku deficyt na tym poziomie realizacji budżetu wynosił ok. 20 miliardów złotych, zaś roku później, czyli w maju 2016-go brakowało 13 miliardów. Dziś można mówić o przełomie, czyli wspomnianych 200 milionach.

To oznacza, ze polski budżet skorzystał z dwóch sprzyjających czynników: uszczelnienia sita podatkowego oraz dobrej sytuacji koniunkturalnej państwa. Dane nie pozostawiają wątpliwości- już w pierwszym kwartale 2017 roku konsumpcja prywatna wzrosła o 4.7%. To z kolei jest efektem zwiększonych wydatków rządowych i polityki monetarnej, co pobudziło gospodarkę.

W górę poszły także płace. Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj zestawienie z którego wynika, że średnie płace w sektorze przedsiębiorstw są w maju 2017 roku o 5.4% wyższe niż w roku ubiegłym. Mało tego wzrosły także dochody z podatku CIT. Mimo, iż został obniżony o 15%, aktualnie do budżetu wpłynęło o 14% więcej pieniędzy z tytułu tej daniny niż przed 12-stoma miesiącami.

Powyższe czynniki wytworzyły bardzo sprzyjającą wydatkom konsumpcyjnym sytuację. Właśnie dzięki temu deficyt budżetowy jest tak niski.

Na koniec możemy dodać przysłowiową “łyżkę dziegciu”. Niskiemu deficytowi towarzyszy niewielki procent wykonania wydatków budżetowych na 2017 rok. Aktualnie zrealizowano 37.3% całego planu, czyli 143.5 miliarda złotych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY