Biskup Schneider w mocnych słowach o kryzysie Kościoła

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Biskup Astany w Kazachstanie, Athanasius Schneider stwierdził, że Kościół jest pogrążony w kryzysie. Kryzys jednak nie jest kryzysem wiary świeckich, ale duchownych.

Bp Schneider twierdzi, że Kościół jest w największym kryzysie w swojej historii. Winą za ten stan rzeczy obarcza kapłanów. Niemiecki duchowny, w wywiadzie udzielonym dla telewizji Gloria.tv, trafnie podsumował dzisiejsze postrzeganie Kościoła, ale i działalność kapłanów, w tym biskupów.

Podkreślił, że to wiara jest fundamentem Kościoła. Gdy ten fundament jest niepewny to życie kościelne zostaje naruszone. Jak stwierdził: Ten poważny kryzys wiary jest w pierwszej mierze spowodowany przez kryzys wśród duchowieństwa, nie wśród ludu. Wśród duchowieństwa. Lud Boży zaraził się jego słaba wiarą. Taka jest rzeczywistość i zawsze tak było w czasach kryzysu. Biskup powiedział również, że Lud Boży ma często głębszą wiarę niż przedstawiciele kleru, przez co w dzisiejszych czasach to świeccy są niejednokrotnie lepszymi obrońcami wiary niż duchowni.

W odpowiedzi na jedno z zadanych pytań stwierdził, że dzisiejsza sytuacja wymaga przywrócenia zdrowej nauki Kościoła, przede wszystkim należy przypomnieć nauki św. Tomasza z Akwinu. Biskup jasno stwierdził, że wiara dopiero będzie prawdziwa i czysta, jeśli znajdzie odzwierciedlenie w godnej liturgii. Ta sytuacja nastąpi jednak dopiero wtedy, gdy zmieni się sposób kształcenia księży. Biskup Schneider podkreślał, że nie możemy chować głowy w piasek. Tylko wówczas, jeśli stwierdzimy, że istnieje “zło” w życiu Kościoła, będziemy mogli powrócić do tradycyjnych wartości.

Biskup zwrócił także uwagę na najwyższy szczebel hierarchii kościelnej. Według niego nawet z ust kardynałów padają słowa niegodne kapłanów i przeciwne wierze katolickiej. W swojej wypowiedzi zacytował kardynała Frajno Sepera, który powiedział, że kryzys Kościoła to kryzys biskupów. Odniósł się także do dwuznaczności w dokumentach Kościoła katolickiego: W tych rzeczach, które są dziś zakłamywane albo które odczytuje się fałszywie, Kościół powinien dać całkowicie jasne wyjaśnienie, jako pomoc i orientację dla ludzi w tym pomieszaniu, by mogli iść za Bogiem i osiągnąć życie wieczne.

Biskup Athanasius Schneider to niemiecki duchowny, biskup pomocniczy w Astanie.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY