Ukraina blokuje prace Instytutu Pamięci Narodowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że Ukraina dalej podtrzymuje blokowanie prac Instytutu Pamięci Narodowej, na jej terenie. 

Ukraina jasno postawiła swoje stanowisko, polscy badacze będą mogli kontynuować swoje prace dopiero wtedy, kiedy zostanie odtworzony pomnik UPA w Hruszowicach, który br. usunęli działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego.

Instytut Pamięci Narodowej nie zgodził się na takie żądania, a o całej sprawie poinformował media. Głos zabrał dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, który był odpowiedzialny za warunki współpracy ws. spornych kwestii. Powiedział, że dalsza praca, ze względu na postawione warunki, jest niemożliwa. Strona ukraińska wstrzymała prace po demontażu pomnika w Hruszowicach. Adam Siwek jasno stwierdził, że Polska nie ma zamiaru odbudować pomnika gloryfikującego UPA, który od wielu lat był zarzewiem konfliktu.

Polska strona zaproponowała przeprowadzenie ekshumacji w Hruszowicach, ale Ukraińcy nie byli zainteresowani propozycją. W związku z trudną sytuacją planowane jest kolejne spotkanie, tym razem w Polsce. Zaplanowano go wstępnie we wrześniu br.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY