Nowy samolot do przewozu najważniejszych osób w państwie już w Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Wczoraj o godz. 10:30 na warszawskim Okęciu wylądował pierwszy z dwóch nowych samolotów zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej dla najważniejszych osób w państwie. Jest to amerykański Gulfstream G-550. Na lotnisku odbyła się ceremonia powitania i nadania mu imienia księcia Józefa Poniatowskiego.

Umowę na zakup dwóch małych samolotów resort obrony podpisał w listopadzie ubiegłego roku. Wartość kontraktu wyniosła 440,5 mln zł netto. Umowa obejmowała dostawę samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, dokumentację techniczną, pakiet logistyczny, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacyjne. Maszyna waży 41 ton, a jej maksymalny zasięg wynosi 12,5 tys. kilometrów. “Poniatowski” będzie wyposażony w system obrony “obcy-swój” oraz w urządzenia, zapewniające łączność z najważniejszymi ośrodkami władzy w kraju. Z samolotów tych będzie korzystać m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Drugi z G-550 (Generał Kazimierz Pułaski) ma zostać dostarczony Polsce do końca lipca, a wprowadzenie obu maszyn do służby planowane jest na jesieni bieżącego roku. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej będzie równoznaczne z przywróceniem przez polskie Siły Powietrzne zdolności do przewozu najważniejszych osób w państwie, utraconej po wycofaniu Tu-154M i Jak-40.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/877448524627140613

W ostatnich latach po Katastrofie Smoleńskiej resort obrony wynajmował samoloty Emraer 175 od Polskich Linii Lotniczych LOT. Teraz, po ponad 25 latach od ostatnich “zakupów”, MON zdecydował się na dwa rządowe Gulfstreamy oraz trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 w wersji VIP. W marcu 2017 roku został zawarty kontrakt właśnie na te trzy Boeingi 737 (dwa nowe i jeden używany). Nazwy samolotów wyłoniono w zorganizowanym przez ministerstwo obrony konkursie. Nadesłano blisko 1,5 tysiąca propozycji. Kierownictwo resortu w tym samym konkursie pytało też o patronów dla trzech większych samolotów, które ma dostarczyć Boeing. Patronami dwóch pozostałych samolotów są Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Konkurs ten to celowe działanie resortu, który chce w ten sposób wpisać się w zaplanowane na 2018 rok obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejmy nadzieję, że nowe maszyny będą się dobrze sprawdzać w służbie i najważniejsze osoby w państwie będą mogły nimi bezpiecznie i szybko podróżować.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/877456630513848321

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY