“Naród polski współuczestniczył w holokauście” – A. Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara naród polski współuczestniczył w holokauście. Zdaniem RPO świadczą o tym np. wyroki wydawane przez Armię Krajową.

 

Na antenie TVP Info Adam Bondar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), został poproszony o skomentowanie artykułu opublikowanego w lewicowym niemieckim dzienniku „Frankfurter Rundschau”. Niemiecki dziennikarz komentuje słowa premier polskiego rządu wypowiedziane w Auschwitz, z których wynika, iż Polska chce przedstawić holokaust jako  „czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału”.

Innego zdania jest RPO twierdząc, że wiele narodów realizowało holokaust, w tym Polska.

– Natomiast musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski – stwierdził RPO. Jego zdaniem, o skali tego zjawiska świadczą np. wyroki śmierci wydawane przez AK:

– Przecież ile było wyroków wydanych przez AK na osoby, które ujawniały kryjówki dla Żydów. Te wyroki śmierci nie wzięły się znikąd.

Bodnar zaznacza, że nasze państwo nie może być odpowiedzialne z holokaust i zawsze go potępiało, ale należy przypominać, iż przedstawiciele naszego narodu mogli uczestniczyć w zbrodniach.

– Natomiast oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach – powiedział Bodnar, posiłkując się jako przykładem filmem „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Zaznacza, że główna odpowiedzialność spoczywa na Niemcach. Później jednak ponownie stwierdził zdecydowanie:

– Nie możemy zapominać o tym, że wśród polskiego narodu także znajdowały się osoby, które najzwyczajniej w świecie popełniły zbrodnie, popełniły błędy. Tak samo, jak były takie osoby w narodzie słowackim, węgierskim, francuskim.

To już kolejna interpretacja historyczna Rzecznika Praw Obywatelskich – całkiem niedawno przedstawiał swoją wizję na temat “Akcji Wisła”.

Pamiętamy również jego znaną wypowiedź na temat działalności Obozu Narodowo-Radykalnego, Adam Bodnar ubolewał, że takie organizacje działają legalnie i w zgodzie z polskim prawem i nie ma możliwości ich rozwiązania.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY