Orban jednoznacznie podsumowuje działania Komisji Europejskiej – Węgry nigdy nie dyktowały Niemcom co mają robić!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Węgier Viktor Orban odniósł się do ostatnich decyzji Komisji Europejskiej i roli Niemców w tej sprawie. Polityk jednoznacznie dał do zrozumienia, że obecne działania organu Unii Europejskiej traktuje jako próbę wkroczenia w wewnętrzne sprawy jego kraju. Przypomniał również, że większość obywateli Węgier jest przeciwna takiemu zachowaniu, a także przeciwna narzucanemu odgórnie systemowi relokacji uchodźców.

Ostatnia decyzja Komisji Europejskiej, która uruchomiła procedurę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom, wywołały falę dyskusji na arenie międzynarodowej na temat relokacji, ale również kompetencji europejskich organów. Przeciwnicy koncepcji relokacji zwracają uwagę, że działania UE w tej sprawie to de facto wtrącanie się w sprawy wewnętrzne krajów.

Ostra reakcja KE w stosunku do Węgier, jest krytycznie oceniana również przez premiera tego kraju. Orban wskazuje, że jego państwo nigdy nie nakazywało Niemcom podejmowania określonych decyzji i zauważa, że Budapeszt respektował prawo Berlina do prowadzenia niezależnej polityki wewnętrznej.

Dlatego prosimy niemieckich polityków, żeby nas zostawili w spokoju i nie wciągali nas w swoją kampanię wyborczą – zaapelował Victor Orban. Przypomniał również, że znaczna większość obywateli jego państwa jest przeciwna przyjmowaniu narzucanych przez UE uchodźców, jak również mieszaniu się organów europejskich w wewnętrzne sprawy Węgier.

UE to dobrowolny związek państw. Węgry nie są w żadnym wypadku antyeuropejskie, wręcz przeciwnie, to właśnie nasz kraj broni obowiązujących traktatów, które zakładają podział kompetencji pomiędzy Brukselę i państwa członkowskie – powiedział Orban.

Powyższa wypowiedź węgierskiego premiera ma związek z piątkowymi zapewnieniami Angeli Merkel na temat decyzji KE. Niemiecka kanclerz przyznała, że popiera działania Komisji w stosunku do Polski, Węgier i Czech, które mają na celu zdyscyplinowanie tych państw w kwestii polityki ws. imigrantów.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY