Minister Zbigniew Ziobro zapowiada kasację dla łódzkiego drukarza, który odmówił usługi dla organizacji LGBT

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro / fot. P. Tracz / flickr.com

Czekam na uzasadnienie wyroku, kiedy ono zostanie sporządzone, na pewno skieruję kasację do Sądu Najwyższego. Uważam ten wyrok za błędny, naruszający konstytucyjną zasadę wolności sumienia – powiedział wczoraj na antenie radiowej „Jedynki” prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sąd rejonowy w Łodzi przed kilkoma tygodniami zakończył proces łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania ulotek dla organizacji LGBT. Sąd uznał winę drukarza, jednak odstąpił od wymierzenia kary. Uznał, że drukarz nie ma prawa wybierać do woli swoich klientów. Uważa on również, iż wolność sumienia nie jest podstawą do odmowy wykonania usługi.

W maju 2015 roku drukarz z Łodzi odmówił wydrukowania materiałów promocyjnych fundacji Business Forum, wskazując iż nie chce popierać środowiska LGBT. W lutym 2016 roku Rzecznik Praw Obywatelskich złożył zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia wykroczenia na podstawie art. 138 kw. W sprawę zaangażowała się też fundacja Ordo Iuris, która pomogła drukarzowi w procesie sądowym.

– Nie może być tak, że zmusza się ludzi do wykonywania czynności, które są w sposób jaskrawy sprzeczne z ich wewnętrznymi przekonaniami – mówił Ziobro. – To jest fundamentalna zasada wolności, ja stoję po stronie wolności (…) Chodzi mi o to, żeby środowiska homoseksualne nie wymuszały pod pretekstem homofobii angażowania się w ich ideologiczne pomysły przez ludzi, którzy się z nimi stanowczo nie zgadzają. Nie pozwolę nikomu krzywdzić homoseksualistów, którzy wykonują profesjonalnie, uczciwie swoją pracę. Czym innym jest ochrona osób z uwagi na uprzedzenia co do życia prywatnego, czym innym jest narzucenie prywatnych przekonań siłą, przemocą państwa. Polska musi być tu państwem wolności. Przecież również środowiska homoseksualnie nie chciałyby być zmuszane do drukowania w swoich drukarniach pozycji, które krytykują ich poglądy czy określają homoseksualizm jako chorobę. Jest wolność i tę wolność szanujmy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY