USA: 20 tysięcy Żydów przeciwko Państwu Izrael [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Press TV

W niedzielny wieczór ok. 20 000 antysyjonistycznych Żydów ortodoksyjnych zebrało się w Barclays Centre w nowojorskim Brooklynie. Zgromadzenie zwołano by zaprotestować przeciwko aresztowaniu studentów rabinackich uczelni (jeszyw), zmuszanych do służby w armii izraelskiej.

Większość demonstrantów należy do ruchu Satmar Hasidic, skupiającego głównie chasydów o korzeniach węgierskich i rumuńskich. Obecnie dwie największe społeczności Satmar znajdują się na nowojorskim Williamsburgu i w Kiryas Joel pod Nowym Jorkiem. Istnieją również duże społeczności Satmar w nowojorskim Borough Park i w Monsey pod Nowym Jorkiem. Mniejsze skupiska chasydów Satmar znajdują się w Los Angeles, Montrealu, Toronto, Antwerpii, Londynie, Manchesterze, Buenos Aires, Sydney i wielu miastach w Izraelu.

Satmar jest współcześnie jednym z największych i najbardziej wpływowych ruchów chasydzkich. Liczy ok. 200 tys. osób i szybko się rozwija ze względu na niezwykle wysoki współczynnik płodności. Z Satmar są powiązane liczne mniejsze antysyjonistyczne węgierskie dwory chasydzkie, np. Kerestir. Chasydzi Satmar są znani ze swojego antysyjonistycznego stanowiska. Nie uznają państwa Izrael; powołując się na Torę i tzw. “trzy przysięgi narodu żydowskiego” z Talmudu, twierdzą, że Żydzi powinni żyć w diasporze do czasu przyjścia Mesjasza. Znani są także z ostrej krytyki innych grup chasydzkich współpracujących z państwem izraelskim, szczególnie Chabad.

https://www.facebook.com/PRESSTV/videos/1590618494313265/

– Powszechnie uważa się, że państwo Izrael narusza prawa człowieka tylko wobec swoich nie-żydowskich sąsiadów pod pozorem zwiększania bezpieczeństwa Żydów – powiedział w oświadczeniu dla prasy rabin Aron Jacobowitz, rzecznik prasowy ruchu. – Prawda jest jednak taka, że ​​sprzeciwia się prawdziwym Żydom religijnym, którzy nie chcą podążać za ideologią syjonizmu. Oni nas uciskają, oczekując że załamiemy się, zrezygnujemy i dołączymy do nich. Te działania są kolejnym dowodem na to, że Państwo Izrael nie reprezentuje narodu żydowskiego. Państwo Izrael nie jest państwem żydowskim, jest to państwo syjonistyczne. My, Żydzi amerykańscy, nie możemy milczeć podczas gdy nasi bracia w państwie izraelskim cierpią prześladowania. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj. Chcemy, aby nasze głosy mówiły światu: wystarczy! Rząd izraelski musi ponosić odpowiedzialność ze strony światowej społeczności za ataki na naszych braci i musi przyznać ortodoksyjnym Żydom słuszne prawo przestrzegania ich praw, w tym odmowy służby w armii.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY