Nowoczesna odmawia udziału w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ryszard Petru

/ fot. DrabikPany via flickr.com

– W imieniu Nowoczesnej pragnę podziękować za zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (…) Niestety jesteśmy świadkami kolejnej próby upartyjnienia świąt narodowych, dlatego też w imieniu Nowoczesnej odmawiam uczestnictwa w Komitecie – napisał przewodniczący partii Ryszard Petru w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Petru uważa, że prezydent chce „upartyjnić święto narodowe”.

W maju weszła w życie ustawa, która utworzyła Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w skład którego wchodzi m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego. Komitet w latach 2017-2021 ma realizować zadania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez RP. Ma być on złożony z najwyższych organów władzy Rzeczpospolitej Polskiej, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych. Zaproponowana przez prezydenta jesienią ub.r. ustawa, realizuje jego przekonanie o potrzebie szczególnego uhonorowania wydarzeń roku 1918, gdy po 123 latach rozbiorów wysiłek wielu pokoleń Polek i Polaków zaowocował odzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości.

Petru wyraził opinię, że organizowanie przez prezydenta referendum w setną rocznicę odzyskania niepodległości, „jest działaniem zaprzeczającym tym wartościom”.

– Jest działaniem celowym i wykorzystującym to ważne dla wszystkich Polaków święto do własnych, politycznych celów. Tak się nie godzi – napisał lider Nowoczesnej. – Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia Rodaków w tak ważnych momentach, nie zaś wykorzystywanie świąt narodowych do realizowania scenariusza politycznego tylko jednej formacji politycznej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY