Finlandia również wprowadza wyższy stopień zagrożenia terrorystycznego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Lauri Rantala via Foter.com / CC BY

Władze Finlandii ogłosiły wczoraj podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. Minister spraw wewnętrznych Paula Risikko zapewniła, iż służby tego kraju są w pełni gotowe do działania. Podobna sytuacja jest także we Francji, gdzie od ubiegłego roku wszystkie służby są w stanie podwyższonego ryzyka oraz w Wlk. Brytanii, gdzie stopień zagrożenia podniesiono do krytycznego po zamachu w Manchesterze.

Fińska policja bezpieczeństwa SUPO poinformowała, że zagrożenie terroryzmem w Finlandii jest wysokie jak nigdy przedtem. Obecnie poziom zagrożenia został podwyższony do 2 w czterostopniowej skali.

– Dobrze, że taka skala została wprowadzona – uznała szefowa MSW Paula Risikko. Dodała też, że dzięki niej można porównać stan zagrożenia kraju z innymi państwami europejskimi.

Szef MSW zapewniła jednak, że podwyższenie poziomu zagrożenia terrorystycznego nie jest spowodowane konkretnym zdarzeniem, lecz analizą informacji, jakie są w posiadaniu SUPO.

Na lata 2018-21 rząd przeznaczył dodatkowe 100 milionów euro na poprawę bezpieczeństwa kraju. Ok. 10 milionów z tej kwoty zostanie przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa na granicy z Rosją i na lotnisku Helsinki-Vantaa.

Obecnie w Finlandii jest ok. 350 osób, które wg. władz mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie organizacji terrorystycznych. Warto dodać, że w Niemczech takich osób jest ponad 4 tysiące.

Podobny stan podwyższonego zagrożenia obowiązuje też od jakiegoś czasu we Francji. Władze tego kraju ogłosiły, że zakończy się on 14 lipca tego roku, ale możliwe, że nowy rząd zechce przedłużyć stan podwyższonego zagrożenia.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY