Wicepremier Gowin chce obywatelstw dla niemal 2 mln Ukraińców mieszkających w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin uważa, że Polska powinna otworzyć się na imigrantów ze wschodu. Jednym z elementów otwarcia jest nadanie obywatelstwa.

Podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim Jarosław Gowin spotkał się z przedsiębiorcami, którzy skarżyli się na brak rąk do pracy. Odpowiedź ministra zaskoczyła wielu:

Moim zdaniem potrzebna jest bardzo odważna decyzja, żeby nie tylko otworzyć polski rynek pracy dla Ukraińców, ale żeby w ogóle Polskę otworzyć dla Ukraińców i żeby otworzyć perspektywy przyznawania obywatelstwa polskiego. – mówił Gowin

Prezes Polski Razem rozwinął tę myśl w rozmowie na antenie radia PiK:

Problem braku rąk do pracy jest problemem ogólnopolskim i rzeczywiście gdybyśmy nie mieli kilkuset tysięcy pracowników z Ukrainy, to wiele polskich firm by podupadło, albo wręcz upadło. Natomiast jeżeli chcemy zatrzymać tutaj naszych ukraińskich, tych wszystkich pracowników, ale także młodych naukowców, to powinniśmy otworzyć dla nich drogę do stosunkowo szybkiego uzyskiwania obywatelstwa polskiego. Jeżeli Polacy w Wielkiej Brytanii mogą uzyskiwać obywatelstwo po pięciu latach pobytu na terenie wysp brytyjskich, to wydaje mi się, że analogiczne rozwiązanie powinniśmy wprowadzić w Polsce w odniesieniu do Ukraińców. – powiedział Gowin.

To już nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź ministra Gowina ws. Ukrainy. Kilka dni temu w programie “Młodzież Kontra” na pytanie czy nie uważa, że Ukraińcy, którzy dopuścili się propagowania banderyzmu oraz symboli UPA powinni zostać wyrzuceni z polskich uczelni, odpowiedział:

Nasi wschodni sąsiedzi Ukraińcy są ofiarą rosyjskiej agresji. W tej sytuacji uważam, że spory o historię z Ukraińcami powinniśmy odłożyć na inne okoliczności

Słowa wicepremiera nie pozostały bez odzewu, pomysł stanowczo krytykuje Tomasz Kalinowski rzecznik Obozu Narodowo-Radykalnego, a także Krzysztof Bosak wiceprezes Ruchu Narodowego.

 


 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY