Jak Polacy oceniają pracę ministrów? Ciekawy ranking IBRIS dla „Rzeczpospolitej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Facebook/Beata Szydło

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził badania oceny ministrów w rządzie PiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Na czołowych miejscach, wśród pozytywnie ocenianych znaleźli się: Elżbieta Rafalska, Mateusz Morawiecki i Anna Streżyńska. Najgorszą opinię Polacy wystawili: Antoniemu Macierewiczowi, Janowi Szyszce i Mariuszowi Błaszczakowi.

Z sondażu IBRIS wynika, że Polacy najlepiej oceniają działania ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Kierująca resortem Elżbieta Rafalska uzyskała 42,8 proc. pozytywnych ocen – wzrost o 7,3 pkt. proc. Jak widać działania w zakresie programu 500 plus i spadek bezrobocia przekonuje Polaków.

Drugie miejsce zajmuje wicepremiera Mateusz Morawiecki z 39,6 proc. pozytywnych ocen. Pozycja ministra finansów i rozwoju zmieniła się niewiele – wzrost o 1,4 pkt proc. Trzecie miejsce, z wzrostem o 12,1 pkt. proc. zajmuje Anna Streżyńska. Minister cyfryzacji pozytywnie ocenia 39,3 proc. Polaków. Wpływ na to mogą mieć liczne inicjatywy podejmowane przez resort, jak choćby e-dokumenty.

Wśród najgorzej ocenianych „pozycję lidera” zajmuje dwóch szefów resortów. Pierwszym z nich jest Antoni Macierewicz, którego negatywnie ocenia 59,4 proc. Polaków, przy czym nastąpił spadek oceny o 7,9 pkt. proc. być może do poprawienia wyniku przyczyniło się zamknięcie sprawy Bartłomieja Misiewicza. Jednak trudno się nie zgodzić, że szef MON nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród wyborów.

Drugim z najgorzej ocenianych, z identycznym wynikiem – 59,4 proc. jest Jan Szyszko, w jego przypadku negatywne oceny wzrosły aż o 28,4 pkt. proc. Trudno wskazać co doprowadziło do tak gwałtownej zmiany oceny Polaków – być może zamieszanie z Puszczą Białowieską, lub konferencja w Toruniu?

Trzecie miejsce wśród najgorzej ocenianych ministrów zajmuje Mariusz Błaszczak, którego źle ocenia 53,3 proc. Polaków (wzrost o 4,3 pkt. proc.). W przypadku szefa MSWiA głównymi powodami mogą być krytyczna opinia o Woodstocku i sprawa śmierci Igora Stachowiaka.

Źródło: twitter.com/IBRiS_PL, rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY