Kult Matki Boskiej z Gaudalupe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

 

Kiedy w grudniu 1531 r., wieśniak Juan Diego przemierzał pasmo gór Tapeyac, poczuł zapach kwiatów i usłyszał śpiew ptaków. Mimo upalnego klimatu obecnego Meksyku, było to zjawisko nieprawdopodobne z uwagi na porę roku. Diego zobaczył młodą kobietę, która była ubrana jak biała kobieta z Europy, jednak o ciemnej cerze, jak rdzenna ludność tamtych terenów. Ową kobietą była Matka Boża, która poprosiła wieśniaka o wybudowanie kościoła pod Jej wstawiennictwem w miejscu, w którym się objawiła. Juan Diego udał się do biskupa Juana de Zumárraga, pierwszego biskupa Meksyku i opowiedział o prośbie Maryi. Ówczesne władze kościelne oczekiwały konkretnych dowodów na boskie objawienia. Po kilkukrotnych objawieniach Maryi i wizytach Juana u biskupa Meksyku, Diego dostaje wskazówkę od Matki Bożej, aby udał się na wzgórze zebrać róże jako dowód objawień. W męskim, azteckim płaszczu ponownie zmierza przed oblicze biskupa. Kiedy jest na miejscu i rozchyla płaszcz, aby pokazać świeże kastylijskie róże, zauważa, że wszyscy zgromadzeni padają na kolana. Na płaszczu wieśniaka powstaje obraz Matki Bożej. Wizerunek Maryi z Guadalupe jest oprawiony w ramę i do dzisiaj można go oglądać w tamtejszym sanktuarium.

Maryjne objawienia na wzgórzu Tapeyac, poskutkowało licznymi pielgrzymkami, a także nawróceniami. Był to również znak, że Matka Boża wstawia się za Indianami uciskanymi przez hiszpańskich kolonistów. Praktycznie od samego początku obraz Maryjny na włóknie kaktusa był poddawany badaniom naukowców. Na płótnie nie ma śladów działalności ludzkiej, a sam barwnik nie jest pochodzenia zwierzęcego, roślinnego czy mineralnego. Sama agencja podboju kosmicznego – NASA – potwierdziła, że wizerunek Matki Bożej jest zjawiskiem niewytłumaczalnym przez naukę. Warto dodać, że samo włókno kaktusa w naturalnych warunkach powinno ulec degradacji po kilku latach, tymczasem płótno ma już 486 lat. Po dokładnej weryfikacji wizerunku w XX w., dowiedziono kolejnego cudu – w oczach Matki Bożej z Guadalupe możemy zauważyć sylwetki różnych ludzi, w tym prawdopodobnie samego Juana Diego. Kolejnym szokującym faktem jest układ gwiazd na płaszczu Maryi, który odzwierciedla dokładnie gwiazdozbiór, jaki znajdował się nad Meksykiem w grudniu 1531 r.

Pierwszą wizytą nowo wybranego papieża Jana Pawła II w 1979 r. był między innymi Meksyk. Był to wyraz szczególnego stosunku do tamtejszych ziem, gdzie kult Matki Bożej z Guadalupe jest uznawany przez obie Ameryki i traktowany tak, jak przez Polaków sanktuarium w Częstochowie lub Ostrej Bramie. Papież Jan Paweł II podczas mszy w sanktuarium powiedział: „Mexico, Siempre Fiel!” – Meksyk zawsze wierny! Mimo zakazu publicznego noszenia stroju duchownego, papież Jan Paweł II z lotniska do samego sanktuarium podróżował w stroju biskupa Rzymu. Dzięki temu „przestępstwu”, zakaz został zniesiony. Do dzisiaj przyznanie się w Meksyku, co do kraju pochodzenia, budzi entuzjazm, jeśli odpowiemy – Polonia!

Cudów płótna w Guadalupe można dostrzegać również w dzisiejszych czasach. W 2007 r. rada miasta Meksyk, podjęła uchwałę, na mocy której zalegalizowano bezwzględnie aborcję. Na płótnie ukazało się światło zauważalne przez kilka tysięcy zgromadzonych, które wytworzyło kształt dziecka w pierwszym okresie rozwoju. Matka Boża z Guadalupe to wyraz nadziei dla Indian, a także symbol obrony życia i zwróceniu mu należytej godności.

Modlitwa do Matki Bożej z Guadalupe:

Matko Najświętsza z Guadalupe,
Prowadź nas do Jezusa,
Daj nam niezachwianą Wiarę,
Nadprzyrodzoną Nadzieję,
Żarliwe miłosierdzie
I prawdziwą wierność
Naszemu powołaniu ochrzczonych.
Pomóż nam być wdzięcznymi Bogu,
Wymagającymi od siebie samych
I pełnymi miłości
Dla naszych braci.

Sebastian Zając

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY