Gazociąg Baltic Pipe połączy Polskę z Danią

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Shutterstock.com

Polska premier podczas spotkania z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem w Kopenhadze podpisali memorandum dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe.

Rozmowy z premierem Danii dotyczyły bezpieczeństwa energetycznego, oraz budowy Baltic Pipe – gazociągu łączącego Polskę z Danią. Celem inicjatywy jest umożliwienie Polsce dostępu do gazu płynącego z bogatych w jego zasoby szelfów norweskich. Podpisane przez premierów memorandum zawiera perspektywy dotyczące nowej polityki klimatycznej w Unii Europejskiej, oraz zobowiązanie do stopniowego tworzenia konkurencyjnego rynku.

Połączenie ma zostać uruchomione przed końcem 2022 r. kiedy to wygasa kontrakt jamalski. Bezpośrednio za budowę odpowiedzialny będzie polski Gaz-System oraz duński Energinet. Przedsiębiorstwa podpisały już porozumienia w sprawie tzw. procedury open season, polegającej na badaniu zapotrzebowania na przepustowość gazociągu.

Podsumowując: Stworzenie konkurencyjnego rynku gazu to ważny krok w kierunku uniezależnienia Polski od zasobów z państw ościennych (w głównej mierze Rosji). Działania w tym kierunku należy ocenić pozytywnie i mieć nadzieję na pozytywne zrealizowanie tych inwestycji.

źródła:
www.pap.pl
www.biznesalert.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY