Ukraińcy żądają usunięcia abpa Mokrzyckiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jedna z partii rządzących na Ukrainie, Ukraińska Partia Galicyjska, żąda wydalenia z terytorium swojego kraju arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Przyczyną stał się wywiad dla tygodnika katolickiego “Niedziela”, jakiego abp Mokrzycki udzielił niedawno.

Metropolita na łamach tygodnika, który ukazał się 21 maja, stwierdził, że: “że wojna w Donbasie to znak dla Ukraińców od Boga, by stanęli w prawdzie i wyznali winę swojego narodu za ludobójstwo Polaków“. Sprawę o rzekomej antyukraińskiej propagandzie nagłośnił dziennikarz, Andrij Pawłyszyn, który zmienił sens wypowiedzianych przez hierarchę słów. Tydzień później Kuria Lwowska w oświadczeniu, jakie wydała, zaprzeczyła, ażeby abp Mokrzycki porównywał wojnę w Donbasie z karą Bożą.

UHP uznała wypowiedź arcybiskupa za polityczną, stwierdziła również, że usunięcie go z kraju jest ważne. Jak czytamy w oświadczeniu partii, nie zabrakło stwierdzeń uderzających w katolików i Polaków: “Spodziewamy się, że katolicki kler da należytą teologiczną ocenę takiego traktowania woli Bożej, ale wychodząc z takiej logiki, tragedię smoleńską też można uważać za przestrogę – tak samo, jak powiedzieć, że zabicie przez NKWD dziesiątek tysięcy polskich jeńców w Katyniu było Bożym napomnieniem za brak miłości II RP do niepolskich narodów – Ukraińców, Żydów, Białorusinów czy Czechów. Ta logika jest bardzo podobna do logiki hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, którzy nazwali wielką powódź podczas pontyfikatu Jana Pawła II karą Bożą dla narodu polskiego za papieża-Polaka“.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY