Muzeum Kresów powstanie już niebawem w Lublinie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Plac Litewski w Lublinie.

Plac Litewski w Lublinie. / fot. Wikipedia Commons

Piotr Gliński potwierdził, że niebawem powstanie w Lublinie tzw. Muzeum Kresów. Wszystko wskazuje na to, że projekt, o którym dyskutowało się przez kilka ostatnich lat, w końcu zostanie zrealizowany. Najprawdopodobniej muzeum będzie się mieściło w Pałacu Lubomirskich.

W początkowej fazie znajduje się projekt budowy dwóch ważnych muzeów: Muzeum Sybiru w Białymstoku i Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej, tzw. Muzeum Kresów – chcemy, żeby było w Lublinie – powiedział minister Kultury Piotr Gliński. Z informacji Dziennika Wschodniego wynika, że muzeum będzie miało swoją siedzibę w Pałacu Lubomirskich.

Warto przypomnieć, że idea utworzenia muzeum, które upamiętniłoby losy tzw. Kresów, pojawił się już jakiś czas temu. Starania sformalizował w końcu Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, który przed dwoma laty skierował swój projekt muzeum do władz. Apel dotarł do Kancelarii Prezydenta RP oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak ostateczną decyzję podjęto dopiero teraz.

MKiDN we współpracy z wojewodą lubelskim i Miastem Lublin ma zamiar tworzyć Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej, które w założeniu ma upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących – pośród innych narodów – ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej – poinformowało ministerstwo kultury.

Obecnie urzędnicy ministerstwa pracują nad kwestiami administracyjnymi związanymi z powołaniem muzeum. Toczą się również rozmowy co do lokalizacji projektu. Choć największe szanse na lokalizację ma Lublin, niewykluczone jednak, że plany ministerstwa ulegną zmianie, pod warunkiem, że udałoby się znaleźć lepsze miejsce.

Muzeum byłoby swoistym hołdem, upamiętnieniem skomplikowanych losów Polaków ze wschodu. Obecnie tylko część tych ziem należy do terytorium Polski, pozostałe tereny są obecnie w granicach Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY