Od dziś Ukraińcy przyjadą do UE bez wiz

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Wikimedia Commons

 

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, uruchomił specjalny zegar. Ma on odliczać ostatnie godziny do 11 czerwca – wówczas wejdzie w życie przepis o ruchu bezwizowym do Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy. 

Decyzję o wprowadzeniu ruchu bezwizowego już jakiś czas temu podjęła Komisja Europejska. Każdy obywatel Ukrainy posiadający biometryczny paszport będzie mógł na okres 90 dni (dla 180-dniowego okresu) wyjechać do państw Wspólnoty. Ważnym zastrzeżeniem jest jednak to, że nie będzie mógł tam podjąć pracy.

Wiza obowiązuje we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a ponadto w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Przepis nie obowiązuje natomiast w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Przepis wejdzie w życie w niedzielę, 11 czerwca. Z tej okazji prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, uruchomił specjalny zegar. Ma on odliczać ostatnie godziny do tego momentu. Sam prezydent podkreślił, że jest to ostateczne pożegnanie Ukrainy ze Związkiem Radzieckim. – To odliczanie czasu pozostałego do nieodwracalnych zmian. To ostateczne powiedzenie „żegnaj” imperium rosyjskiemu. Od dziś słowa „Back in the USSR” słyszeć będziemy tylko w piosence Beatlesów. Ukraina już nigdy nie wróci do Związku Radzieckiego, ponieważ my, dumny, wolny i demokratyczny naród, zwracamy się w kierunku rodziny krajów europejskich – powiedział.

Petro Poroszenko zaznaczył także, że o północy opadnie papierowa kurtyna, która oddzielała Ukrainę od Europy. – Za 12 godzin ostatni dzwonek timera oznajmi spełnienie naszych nadziei. To nie będzie może symbol na miarę upadku muru berlińskiego, ale papierowej kurtyny, która przez wiele lat oddzielała Ukraińców od europejskiej rodziny. Dziś, o godzinie 12 w nocy, wybije historyczna data 11 czerwca, gdy ta papierowa kurtyna opadnie – powiedział ukraiński prezydent.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY