Trwają rozmowy nad powstaniem muzeum bitwy warszawskiej.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Nizio Desgin International

W czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli MON z radnymi Wołomina w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej

Wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczak przybył do Wołomina, aby przedstawić warunki sfinansowania przez MON nowoczesnego muzeum. O budowę samorządowcy starali się od lat, przy poprzedniej władzy było to jednak niemożliwe.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oświadczyła, że projekt gmachu muzeum jest już gotowy, a samo muzeum ma się znaleźć w pobliskim Ossowie. Nowoczesny obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku – stuletnią rocznicę bitwy warszawskiej.

Przez wiele lat ogromne znaczenie bitwy warszawskiej było niedoceniane. Początkowo powodem było istnienie reżimu, który swoją władzę zawdzięczał raczej przegranej w tej bitwie stronie, ale kompletnie niezrozumiały jest brak upamiętnienia po 1989 roku, kiedy to już komuniści Polską nie rządzili. A Bitwa ta jest uważana nie tylko w Polsce, ale i światowej historiografii za jedną z najważniejszych dla losów świata starć zbrojnych w historii. Polacy bowiem, odpierając atak wojsk radzieckich uratowali Europę i cywilizacje zachodnią przed barbarzyńskim komunizmem.

Na zdjęciu powyżej projekt budynku autorstwa Nizio Desgin International.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY