Protest w obronie polskich szkół na Białorusi [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W dniu 6 czerwca 2017 roku, pod Ambasadą Republiki Białoruś w Warszawie, Fundacja Młode Kresy zorganizowała protest przeciw zmianom organizacji oświaty u naszego sąsiada. W wydarzeniu brały udział organizacje narodowe.

W trakcie pikiety głos zabrał Mirosław Kapcewicz, prezes Fundacji Młode Kresy i przedstawiciel mniejszości na Białorusi. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na plany białoruskich władz wobec polskiego szkolnictwa. Nowelizacja Kodeksu Oświatowego powoduje, że część przedmiotów w polskich szkołach będzie wykładana w języku rosyjskim i ukraińskim, co w efekcie może doprowadzić do stopniowej likwidacji polskich szkół na Białorusi.

Na proteście pojawił się również poseł Robert Winnicki, który apelował o zaniechanie niekorzystnych zmian dla mniejszości polskiej: W dyplomacji pomiędzy narodami obowiązuje zasada wzajemności, w związku z tą zasadą upominamy się o naszych rodaków na Białorusi. Poseł wspomniał także o tym, że nie będzie współpracy na linii Warszawa-Mińsk, jeśli Polakom nie zostaną zagwarantowane prawa mniejszości narodowych.

Pikieta zakończyła się złożeniem listu na ręce urzędników białoruskiej ambasady, w którym zostały zawarte postulaty o ochronie polskiej mniejszości w wymiarze kultury, szkolnictwa i zachowania ojczystego języka.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY