Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga ONZ

Flaga ONZ / fot. msz.gov.pl

Po raz szósty w historii Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to organ, który podejmuje najważniejsze decyzje w zakresie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. 

Do tej pory Polska była niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ pięć razy – ostatnio w latach 1996-1997, a wcześniej w latach 1946-1947, 1960, 1970-1971 oraz 1982-1983.

Kampania dyplomatyczna o kolejne niestałe członkostwo trwała ponad rok. Ostatecznie kandydaturę naszego kraju poparło 190 państw. Z racji, że swoją kandydaturę wycofała Bułgaria, Polska pozostała jedynym chętnym. I to właśnie nasz kraj w latach 2018-2019 będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski podkreślił, że taka decyzja to ogromny sukces polskiej polityki zagranicznej. – To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej. To potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy. Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań – powiedział.

Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy łącznie 15 członków. Pięciu z nich to członkowie stali – są to Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Wielka Brytania oraz Chiny. Każde z tych państw posiada prawo weta. Ponadto wybieranych jest dziesięciu członków rotacyjnych. Są oni wybierani na dwuletnią kadencję, po pięciu członków w jednym roku i po jednym z każdego z 10 rejonów świata. Polska została wybrana z Europy Wschodniej, a wraz z Polską 1 stycznia 2018 roku kadencję rozpoczną Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY