Wszczęto śledztwo wobec biegłej od „mowy nienawiści”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
prof. Jadwiga Stawnicka

/ fot. Gazeta Uniwersytecka UŚ

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła śledztwo przeciwko biegłej sądowej Jadwidze S. Ozancza to, że zebrany w sprawie materiał dowodowy był wystarczający, aby dać podstawy do wszczęcia postępowania karnego. Biegła jest profesorem filologii na Uniwesytecie Śląskim. Jak donosi “Gazeta Wyborcza” Jadwiga S. jest jedyną w Polsce biegłą z zakresu lingwistyki kryminalistycznej oraz prowadzi szkolenia dla policjantów z zakresu “internetowego hejtu”.

W treści swojej opinii biegła stwiedziła, że naklejka zawierająca przekreślony symbol – sierp i młot, oraz hasło „Precz z komuną” propaguje ustrój totalitarny. Profesor UŚ miała stwierdzić, że „zamieszczenie hasła >>Precz z komuną<< propaguje odrzucenie idei demokracji parlamentarnej oraz wszelkich przejawów pluralizmu”, czym propaguje w konsekwencji ustrój totalitarny. Biegła uzasadniała dalej, że komunizm jest zakazany jedynie w swych totalitarnych formach, a w Polsce zarejestrowana jest nawet Polska Partia Komunistyczna. Biegła wywiodła z tego wniosek, że naklejka propaguje nazizm…

Podobnych stwierdzeń było w wydanej opinii dużo więcej, m.in.: „Treść [naklejki] propaguje ustrój totalitarny i uczucie nienawiści, gdyż propaguje ideę kary śmierci”. Naklejka z przekreślonym sierpem i młotem oraz wizerunkami Stalina i Ernesta Che Guevary o treści „Precz z komuną – tego się nie da wymazać z pamięci” – jako wyrażenie nastrojów „antykomunistycznych” zawiera treści, które propagują system totalitarny.

Większą część 50-stronnicowej opinii zawierały powtówrzenia – puste w treści, przypominające hasła rodem z wikipedii, dotyczące definicji i występowania komunizmu na świecie.

Przede wszystkim biegła jednak nie wysiliła się na rzeczową odpowiedź na zadane przez Sąd pytania. Nie starała się ustalić stopnia nasilenia rzekomej “mowy nienawiści” w opiniowanych wlepkach, ani nawet nie poświęciła uwagi na rzeczywisty wydźwięk treści, które na nich się znajdowały.

Biegła została opisana przez “Gazetę Wyborczą” jako “postrach przestępców”. Naszym czytelnikom pozostawiamy pod rozwagę, ile osób zostało uznanych przez Sąd, podobnie jak “Sitas” z Wodzisławia, za winnych przestępstwa z art. 256 k.k. jedynie na podstawie sporządzonych przez Jadwigę S. opinii?

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY