Rozpoczęto poszukiwania “ORP Orzeł”. Ekspedycja planuje działać do skutku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okręt ORP "Orzeł".

/ fot. Witold Pikiel/Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czwartek (18 maja) z gdyńskiego portu wyruszyła poszukiwawcza ekspedycja, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego “ORP Orzeł”. Wyprawa będzie trwała trzy tygodnie i przebada 1350 kilometrów kwadratowych Morza Północnego.

 

Jak mówi szef prywatnej ekspedycji, Tomasz Stachura, nikt nie ma zamiaru załamywać rąk w razie niepowodzenia. Grupa założyła, że okrętu będzie szukać do skutku. Wyprawa przepłynie historyczną trasą ucieczki z portu w Tallinie do Wielkiej Brytanii. Ostatnia część wyprawy będzie się kierować po hipotetyczną trasą ostatniego patrolu “Orła”.

ORP Orzeł to polski torpedowy okręt podwodny, zwodowany 15 stycznia 1938 roku. Na przełomie września i października okrętowi udało się przebić przez Morze Bałtyckie i dotrzeć do Wielkiej Brytanii. 8 kwietnia 1940 roku, polski okręt, zatopił niemiecki statek przewożący żołnierzy, czym przyczynił się  do zdemaskowania niemieckiej inwazji na Norwegię. Na przełomie maja i czerwca, ORP Orzeł, zatonął podczas patrolu. W grę wchodzą hipotezy o minie wodnej, a także o ogniu przyjacielskim.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY