Obchody 83. rocznicy powstania ONR. Przyjęta została nowa Deklaracja Ideowa [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Warszawie odbył się wczoraj Kongres Obozu Narodowo-Radykalnego, mający na celu przed wszystkim uczcić 83. rocznicę powstania organizacji. 14 kwietnia 1934 r. w stołówce Politechniki Warszawskiej została podpisana deklaracja ideowa, która dała początek ONR. Zanim zaczęła się oficjalna część obchodów, ONR-owcy wzięli udział w mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim.

 
Kilkuset delegatów oraz kilku gości (z Młodzieży Wszechpolskiej, węgierskiego HVIM oraz Dziennika Narodowego) wysłuchało okolicznościowych przemów wygłoszonych przez liderów stowarzyszenia (w tym kierownika głównego – Aleksandra Krejckanta) oraz osób, które przed laty przywracały do życia ONR po okresie komunistycznym.

Zaprezentowana została nowa Deklaracja Ideowa (zaprezentujemy ją w kolejnym artykule), którą podpisali przywódcy organizacji oraz koordynatorzy Brygad wojewódzkich.

 


– To pierwszy krok na drodze ku opracowaniu szerszego spektrum postulatów, które będziemy chcieli zaproponować Polakom – stwierdził Karol Podstawka, członek Zarządu Głównego.

Narodowi radykałowie przemaszerowali następnie – wzbudzając duże poruszenie wśród wielu obserwujących warszawiaków i turystów – od Ronda Dmowskiego Traktem Królewskim do Placu Zamkowego. Wznoszono okrzyki: “Wielka Polska Katolicka!”, “Ave, ave Christus Rex”, “Precz z Unią Europejską!”, “Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela, suwerenność nam odbiera!”, “My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów!”.

Przed pomnikiem Adama Mickiewicza czekała – odgrodzona kordonem policyjnym – grupa kilkudziesięciu aktywistów związanej z KOD inicjatywy Obywatele RP z transparentem “Endek, Hitler dwa bratanki”. “Szmalcownicy”, “Nacjonalizm – to się leczy” krzyczeli lewacy. Policji nie udało się do końca zapobiec agresji z ich strony. Pewna kobieta usiłowała wyrwać narodowcom baner, jednak została ostatecznie odciągnięta przez funkcjonariuszy. Poturbowany został przez lewackich bandytów red. Jan Bodakowski z portalu wolnosc24.pl

– Ok. godz. 16:50 na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej z ulicą Nowy Świat grupa osób postanowiła uniemożliwić przemarsz legalnej manifestacji. W związku z zachowaniem się tych osób wykraczającym poza normy prawne, policjanci podjęli niezbędne czynności. Osoby kładące się na jezdni, blokujące przemarsz zostały z niej usunięte, a następnie po wylegitymowaniu i ustaleniu tożsamości zwolnione. Policjanci działali skutecznie i zgodnie z prawem, a zastosowane środki ograniczyły się tylko i wyłącznie do użycia siły fizycznej w zakresie niezbędnym do wyegzekwowania oraz przestrzegania prawa i były w pełni adekwatne do zaistniałej sytuacji. W związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz znieważeniem policjantów zatrzymane zostały dwie osoby – czytamy w oświadczeniu policji.

Potem już bez przeszkód pochód kontynuował swój przemarsz na Plac Zamkowy. Tam odczytany został Apel Poległych, w którym przypomniano o niezliczonych ofiarach narodowców, którzy ponieśli śmierć w walce z dwoma dwudziestowiecznymi totalitaryzmami. Narodowcy ginęli na frontach całego świata, w obozach koncentracyjnych i gułagach, katowniach gestapo i Katyniu oraz w publicznych egzekucjach.

– Nawiązujemy bezpośrednio do przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego. Chcemy kontynuować tę tradycję, ale nie patrzymy tylko jako epigoni w przeszłość, chcemy zaznaczać, że idea nacjonalistyczna to nadal idea aktualna, że państwami powinny rządzić narody, a nie jakieś kasty demoliberalne, że państwa nie powinny być rozdzierane przez partie polityczne. To nadal są hasła aktualne, dlatego chcemy kontynuować tę myśl – powiedział rzecznik prasowy ONR Tomasz Kalinowski, podsumowując ten dzień.

– Uważamy, że ONR jako awangarda polskiego nacjonalizmu jest organizacją zdolną do tego, aby ponieść ten płomień nadziei dla odrodzenia ideałów narodowych, katolickich w państwie polskim,; do budowy państwa narodowego, katolickiego – mówił z kolei zastępca kierownika głównego ONR Tomasz Dorosz.

 

Po odśpiewaniu hymnu narodowego i “Hymnu Młodych” (powstałego w 1926 r. jako hymn Obozu Wielkiej Polski) zgromadzenie zostało rozwiązane. Uczestnicy obchodów przenieśli się do jednego ze stołecznych klubów, na koncert czołowego patriotycznego rapera – Basti’ego oraz Wuem Enceha, Andrzeja Kołakowskiego, Bastionu oraz Wroga.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY