REKLAMA

Zniszczył pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jest wyrok sądu

Zniszczył pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jest wyrok sądu

Zniszczył pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jest prawomocny wyrok – Sąd okręgowy podtrzymał wcześniejszy werdykt.

Pomnik żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych został zniszczony przez mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna 2 marca oblał czerwoną farbą pomnik upamiętniający żołnierzy z oddziału Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Po II wojnie światowe służyli oni w zgrupowaniu Henryka Flamego „Bartka” walcząc z komunistycznym reżimem.

REKLAMA

Sprawcę aresztowano pod koniec marca. Zatrzymany usłyszał znieważania pomnika i zniszczenia mienia. Koszt renowacji pomnika żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych został oszacowany na 1,2 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Dwa dni temu sąd okręgowy w Bielsku-Białej podtrzymał wcześniejszy werdykt, który nakazał D. naprawić szkodę – mężczyzna musi zapłacić tysiąc złotych za wyrządzone szkody: „Jego działanie było zamierzone, planowane. Z wyjaśnień oskarżonego wynikało, że już wcześniej podjął nieudaną próbę. Jednocześnie nie sprzeciwiał się ustawieniu pomnika, nie składał protestów, nie podejmował prób wyrażenia stanowiska w sposób dopuszczalny przez normy społeczne i prawne”.

Monument został postawiony w 2015 roku, aby upamiętnić żołnierzy „Sztubaka”. Pomnik jest w postaci głazu z zamieszczoną tablicą z wypisaną inskrypcją – „W hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Antoniego Bieguna »Sztubaka« ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego »Bartka«, poległym w walce, zamordowanym i represjonowanym przez władzę komunistyczną. Walczyli o wolną Polskę i godność człowieka”.

REKLAMA

Komentarze